Gezi Rehberi

Mersin’in tatil cenneti: Narlıkuyu

Narlıkuyu, Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan, sahil şeridi boyunca uzanan balık restoranları, masmavi denizi ve zengin tarihi kalıntıları ile Mersin'de gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Narlıkuyu, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan, sahil şeridi boyunca uzanan balık restoranları, masmavi denizi ve zengin tarihi kalıntıları ile Mersin’de gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Mersin tatil yörelerinin en popülerlerinden olan Narlıkuyu, kent merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yazıda Narlıkuyu plajı, Narlıkuyu tarihi, Narlıkuyu balık restoranları ve Narlıkuyu nerede, nasıl gidilir gibi bilgileri anlatacağız.

Cennet Obruğu’ndan gelen soğuk tatlı yer altı suyunun Akdeniz’e karıştığı yer olan Narlıkuyu, Mersin’in tatil cenneti beldesidir. (yapılan değişiklikle mahalle olmuştur.) Narlıkuyu masmavi denizi ve güzel plajı ile Mersin’de denize girilecek yerler listesinde yer aldığı gibi, Mersin’in en güzel balık lokantalarından birçoğuna da ev sahipliği yapmaktadır.

NARLIKUYU

Mersin merkeze 70 kilometre uzaklıkta bulunan turistik bir koy olan Narlıkuyu, yaz aylarında Mersin ve civar illerden gelen tatilcilerin akınına uğramaktadır. Sahil boyunca sıralanan balık restoranlarında yaz aylarında yer bulmak son derece zordur.

Mersin’de gezilecek yerlerin başında gelen Cennet Cehennem Mağarası ve Astım Mağarası, koyun iki kilometre üstünde bulunmaktadır. Cennet Obruğu’nun dibinde yer alan nehirin suyunun Akdeniz’le buluştuğu yer olan Narlıkuyu’nun denizi son derece berrak ve turkuaz rengindedir.

Narlıkuyu nerede, Narlıkuyu’ya nasıl gidilir? sorularının yanıtlarını vermek gerekirse; Narlıkuyu, Mersin-Antalya karayolu üzerinden Mersin Merkez’den 65 kilometre batıda, Silifke ilçesine bağlı bir tatil bölgesidir.

Narlıkuyu görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

NARLIKUYU’YA NASIL GİDİLİR?

Narlıkuyu, Mersin Merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta olup, Mersin-Antalya karayolu üzerinden yukarıdaki haritadan yardım alarak koya rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Narlıkuyu‘na yakın iki havalimanı; Adana Şakirpaşa Havalimanı ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı’dır.

Adana Şakirpaşa Havalimanı ile Narlıkuyu arası 148 km olup yolculuk trafik yokken iki saat sürmekte, trafiğe bağlı olarak 2,5 saate kadar çıkabilmektedir.

NARLIKUYU PLAJI

Narlıkuyu, tatlı ve tuzlu suyun buluştuğu koydur. Deniz suyu çok soğuk, berrak ve turkuaz rengindedir. Narlıkuyu plajı giriş ücreti olmayıp, koya ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Narlıkuyu görseli Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

NARLIKUYU TARİHİ

Roma İmparatorluğu döneminde Narlıkuyu, Porto Calamie olarak bilinmekte ve bölgede IV. yüzyıldan kalma küçük bir bina öreni bulunmaktadır. Bu bina o dönemlerde İstanbul adalarında vali olduğu düşünülen Korykos’lu Poimenios tarafından yaptırılan bir hamam ve vaftizhanedir. Hamamın suyu Cennet Obruğu’ndan gelen yer altı nehrinin suyudur.

Hamamın sanatsal açıdan değeri yüksek olan taban mozaiği günümüzde iyi korunmuş durumdadır. Mozaikte Cennet’in üç hurisi olarak bilinen Zeus’un kızlarının çıplak olarak kumru ve kekliklerle dans ettikleri görülmektedir. Yöre halkı bu sebeple mozaiğe Üç Güzeller Mozaiği adını vermiştir. (Wikipedia)

NARLIKUYU YAKINLARINDA GEZİLECEK YERLER

Narlıkuyu’nun iki kilometre uzağında Cennet-Cehennem Obrukları bulunmaktadır. Cennet Cehennem’in yanı başında Astım Mağarası, Narlıkuyu’da ise Üç Güzeller mozaiğine ev sahipliği yapan Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Akyar Koyu ve Akkum Plajı yer almaktadır.

Kaynak
Wikipedia.orgKulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu