Gezi Rehberi

Mersin’de denize girilecek yerler, En güzel Plajlar & Sahiller

Akdeniz'in incisi Mersin'de denize girilecek yerler listesi oldukça uzundur. Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Gülnar, Erdemli, Silifke ve Mersin Merkez'de denize girilecek yerler, Mersin'in en güzel plajları, sahilleri ve çok daha fazlası Mersin Plajlar & Sahiller rehberimizde sizlerle...

Akdeniz’in incisi Mersin’de denize girilecek yerler listesi oldukça uzundur. Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Gülnar, Erdemli, Silifke ve Mersin Merkez’de denize girilecek yerler, Mersin’in en güzel plajları, sahilleri ve çok daha fazlası Mersin Plajlar & Sahiller rehberimizde sizlerle…

Mayıs ayının başından Kasım ayı ortalarına kadar yaz sezonu devam eden Mersin’de denize girilecek yerler oldukça fazladır. Mersin’in tatil cenneti Silifke ilçesinin yanı sıra Kızkalesi, Ayaş, Yeşilovacık, Tömük, Anamur, Bozyazı ve Aydıncık sahilleri yaz döneminde Mersin’in turizm merkezleri haline gelmektedir.

Mersin aşkıyla hazırlanan Mersin’de Ne Yapılır?, Plajlar & Sahiller rehberinde ilçe ilçe Mersin’de denize girilebilecek en güzel yerleri listeledi. Listenin en aşağısında bulunan link ile Mersin’de bulunan tüm plajları & sahilleri inceleyebilir ve seçeneklerinizi artırabilirsiniz.

Mersin’de denize girilecek yerler, En güzel Plajlar & Sahiller

Mersin Merkez’de Denize Girilecek Yerler

Mezitli Belediye Halk Plajı, Viranşehir (Taşkıran)

Mersin’in Merkez ilçelerinden Mezitli Viranşehir sahilinde bulunan halk plajı, ilçe merkezinde yaşayanların yanı sıra, Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir ilçelerinde yaşayanlar tarafından da yoğun olarak talep gördüğü için son derece kalabalıktır.

Davultepe Sahili ve 100. Yıl Tabiat Parkı

Davultepe’de yazlık sitelerin yanı sıra 100. Yıl Tabiat Parkı ve Orman Kampı gibi halka açık alanlar bulunmaktadır. Eski belde, yeni düzenlemeyle mahalle olan Davultepe’nin denizi Mezitli ilçe genelinde olduğu gibi batıda bulunan ilçelere göre daha ılık ancak biraz daha bulanık, yer yer kirlidir.

Tece Sahili ve Tece Halk Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mezitli ilçesinin ve Mersin Merkez’in en batısında bulunan Tece sahili de Davultepe ile aynıdır. Tece Halk Plajı eskiden büyük ilgi gören bir yer olsa da son yıllarda tatilciler tarafından daha az ilgi gösterilen bir yer olmuştur.

Anamur’da Denize Girilecek Yerler

Anamur Belediye Halk Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Anamur sahilinin tam ortasında bulunan Anamur Belediye Halk Plajı, araçla veya ilçe merkezinden yürüyerek ulaşılabilen bir plajdır. 

Atalay Beach Club, Anamur

Görsel otelleri.com’dan alınmıştır.

Anamur’un İskele Sahili’nde bulunan Atalay Beach Club, 2007 yılından beri hizmet veren, restoran ve apart otel olarak bilinen, Anamur’un en iyi plajlarından birisidir.

Devamını oku…

Mavi Ay Beach Club, Anamur

Görsel Mavi Ay Beach Club Facebook sayfasından alınmıştır.

Anamur ilçe merkezinin iki kilometre uzağında, sahil kenarında bulunan Mavi Ay Beach Club, kumsal üzerine yerleştirdiği masalarda tropik bölgelerden esinlenilen hasır çatılı barı ile dikkat çekmektedir.

Devamını oku…

Aydıncık’ta Denize Girilecek Yerler

Soğuksu Plajı, Aydıncık

Soğuksu görsel YouTube’dan alınmıştır.

Aydıncık’ın batı tarafında bulunan Soğuksu, buz gibi suyun denize karışıp, göz kamaştırıcı turkuaz rengini verdiği muhteşem bir plajdır.

Devamını oku…

İncekum Plajı, Aydıncık

Mersin’de denize girilecek yerler ve Mersin’de deniz kampı yapılacak yerlerin başında gelen Aydıncık İncekum Plajı, muhteşem doğası, manzarası, denizi, ormanı ve muhteşem kumsalı ile dikkat çekiyor.

Devamını oku…

Bozyazı’da Denize Girilecek Yerler

Bozyazı Halk Plajı

Bozyazı’da nerede denize girilir? diye merak edenlerin uğrak durağı olacak Bozyazı Halk Plajı, yerli halkın ve yaşlıların sıklıkla tercih ettiği, genel olarak kalabalık olan bir plajdır.

Yaklaşık 70 metre genişliğe ve 1 kilometre uzunluğa sahip sahil, Bozyazı merkezinde bulunmaktadır. Plaj zemini çakıl taşlı olup denizi sabah saatlerinde sakin, dalgasızdır. Oldukça kalabalık olan plaj alanı içerisinde yer alan duş ve tuvalet gibi birçok imkan ücretsiz sunulmaktadır. Şezlong ve şemsiye kiralama hizmeti olmadığı için denize gidilirken hazırlıklı olunmalıdır.

Gülnar’da Denize Girilecek Yerler

Yanışlı Saklı Sahil

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in Gülnar ilçesinin sahili olan Yanışlı, saklı sahili ve mağarası ile Mersin’in en güzel yerlerindendir. Mağara ismini bulunduğu yerden, Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Yanışlı mahallesinden almaktadır. Yerel halkın Mavi Çini Mağarası dediği Yanışlı Mağarası, sakin kamp alanları arasında yer aldığı için yerli ve yabancı birçok turist tarafından her yaz tercih edilmektedir. Ancak hava koşulları ve denizin suyunun yükselmesi nedeniyle ziyaretçiler ağırlıkla mağara yerine yanındaki küçük bir mağarayı kullanmaktadır.

Büyükeceli Plajı

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Büyükeceli Plajı, dalgasız, temiz ve berrak denizi ve muhteşem sahili ile dikkat çekiyor. Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli sahilinde bulunan plajın Mersin Merkez’e uzaklığı, 125 km civarında olup, araçla yolculuk yaklaşık 1 saat 50 dakika sürmektedir.

Silifke’de Denize Girilecek Yerler

Yapraklıkoy, Susanoğlu

Plaj görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

Yapraklı Koy Plajı, sıcak Akdeniz suyundan sıkılan tatilciler için dağdan gelen kaynak suyu ile deniz suyunun karışması sonucu oluşan soğuk suyu ile Mersin’in sıcak yaz günlerinde çok tercih edilen plajlardan birisidir.

Devamını oku…

Arkum Halk Plajı

Arkum denizinin görseli – Mersindeneyapilir.com

Arkum, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı eski bir beldedir. Arkum sahili, masmavi, berrak denize ve ince kumlardan oluşan çok uzun kumsala sahiptir. Arkum Halk Plajı, yazlık siteleri ve restoranlarıyla bilinen Arkum‘un geri kalan kısmında çilek ve muz seraları başta olmak üzere genel olarak tarım yapılmaktadır.

Arkum Plajı’nın sahili ince kumlardan oluşmakta, denizin su seviyesi sığ, su sıcaklığı düşük yani soğuktur. Mersin‘in yaz sıcağında serinleten Arkum denizi, bazı noktaları dışında sığ olduğu için ailecek denize girmeye uygundur.

Devamını oku…

Mersin’in Tatil Cenneti: Narlıkuyu

Narlıkuyu görseli Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Narlıkuyu, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan, sahil şeridi boyunca uzanan balık restoranları, masmavi denizi ve zengin tarihi kalıntıları ile Mersin’de gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Cennet Obruğu’ndan gelen soğuk tatlı yer altı suyunun Akdeniz’e karıştığı yer olan Narlıkuyu, Mersin’in tatil cenneti beldesidir. (yapılan değişiklikle mahalle olmuştur.) Narlıkuyu masmavi denizi ve güzel plajı ile Mersin’de denize girilecek yerler listesinde yer aldığı gibi, Mersin’in en güzel balık lokantalarından birçoğuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Narlıkuyu Rehberini oku….

Atayurt Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Atayurt Plajı, geniş sahil şeridi ve temiz deniziyle Mersin’de denize girilecek en iyi plajlar listelerinde mutlaka yer almaktadır. Atayurt Plajı, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Atayurt‘ta bulunmaktadır. Kızkalesi ve Silifke arasında konumlanan plaj, Mersin Merkeze 95 km uzaklıkta olup araçla yolculuk 1,5 saate yakın sürmektedir. 

Altınorfoz Plajı

Görsel, Altınorfoz Hotel sitesinden alınmıştır.

2007 yılından beri Mavi Bayrak ödüllü Altınorfoz plajı, Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir. Mersin’in en iyi otelleri arasında gösterilen Altınorfoz Hotel’in plajı, konaklayanlar gibi günübirlik denize girmek için gelenlerin de uğrak noktasıdır.

Devamını oku…

Akyar Koyu ve Kamp Alanı

Akyar Koyu görseli Kültür Portalı’ndan alınmıştır.

Akyar Kamp Alanı, Mersin Merkez’e 85 kilometre mesafede, Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu bölgesindedir. Suyu soğuk olan Akyar Koyu’nun dibi kumluk ve kayalık yapıya sahiptir. Akyar Koyu dalış yapanların uğrak yerlerindendir. Dip yapısı kumluk ve kayalık olan Akyar’da 14 metre derinliğe inildiğinde Kızkalesi istikametine doğru bir set takip edilebilmektedir. Koyun içine doğru dönülürse 8 metre ile 12 metre derinliğinde dalış yapılabilmektedir.

Akçakıl Plajı, Camping

Görsel, Akçakıl Camping sitesinden alınmıştır.

Mersin’in Silifke ilçesinde Taşucu’nda bulunan Akçakıl Plajı ve Akçakıl Camping, Mersin’de denize girilecek yerler ve Mersin’de kamp yapılacak yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Akçakıl Camping, Mersin-Antalya karayolu üzerinde Silifke ilçe merkezinden 12 kilometre, Taşucu’ndan 3 kilometre uzaklıkta yer alan naturel bungalov evleriyle deniz ve doğayla baş başa tatil imkanı sunan küçük bir tatil köyüdür.

Boğsak Adası ve Koyu

Mersin’in önemli turizm merkezlerinden Boğsak Adası ve Boğsak Koyu, Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık mahallesinin kıyısında yer almaktadır. Boğsak’ın sahili ince kumlu ve küçük çakıl taşlı yapıya sahiptir. Mavi bayrak ödüllü bir koy olan Boğsak Koyu’nun denizi sığdır. Boğsak adası doğal dalgakıran niteliği taşımaktadır. Koyda 2 adet dalış okulu bulunmakta olup, dalış tekneleri yaz aylarında her gün denize açılır.

Devamını oku…

Mavikent Sahili ve Kamp Alanı

Sahil görseli Foursquare’den alınmıştır.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık mahallesinde bulunan Mavikent sahili ve kamp alanı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Mavikent, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Akdere mahallesindedir. Mersin Merkez ile Mavikent arası 120 kilometre olup araç yolculuğu yaklaşık 2 saat sürmektedir. Trafik durumuna bağlı olarak bu süre artmaktadır.

Devamını oku…

Tisan Adası ve Koyu

Tisan Adası görseli tatildukkani.com’dan alınmıştır.

Dünyanın en ilginç ve en güzel koylarından birisi olan Tisan Koyu ve Tisan Adası, Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesinde bulunan saklı bir cennettir. Tisan Adası ve Tisan Koyu, Silifke’nin Yeşilovacık mahallesine (eski belediye) bağlı, Mersin-Antalya karayolundan sapıldıktan sonra dağ aşılarak sahile inildiği için Mersin’in bakir kalan plajlarından birisidir. Mersin’e 150 kilometre, Silifke’ye 47 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Devamını oku….

Taşucu Kum Mahallesi Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Taşucu’nda denize girilecek yerlerden birisi olan Kum Mahallesi Plajı, kumlu sahili ve sığ denizi ile ailecek denize girilen bir plajdır. Plaj kumlu yapıda olup, deniz suyu ılık ve sığdır. Sabah saatlerinde deniz sakin, akşama doğru dalgalı olabilmektedir. Bu nedenle öğle saatlerinde küçük çocuklu aileler için denize girilebilecek yerlerden birisidir.

Taşucu Halk Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Taşucu’nda denize girilecek yerlerin başında gelen Taşucu Halk Plajı, uzun sahili ve sığ denizi ile ailecek gidilen yerlerdendir. Plaj, ince taşlarla karışık kumdan oluşmaktadır. Taşucu Plajı‘nın uzun sahili ve sığ denizi vardır. Deniz suyu yüksekliği düşük ve suyu ılıktır. Öğleden sonra zaman zaman dalgalı olmaktadır. Mersin’de ailecek denize girilen yerlerden birisidir.

Devamını oku…

Kızlar Hamamı Koyu, Narlıkuyu

Koyun görüntüleri Google Haritalar’dan alınmıştır.

Narlıkuyu Kızlar Hamamı Koyu, soğuk ve berrak suyu, çevresindeki çamlık alanları ile hem denize girmek isteyenlerin hem de piknik yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir. Kızlar Hamamı Koyu, Silifke’ye bağlı Narlıkuyu Akyar mevkiidedir. Soğuk ve berrak suyu, çamlık alanları ile dikkat çeken Kızlar Hamamı Koyu’nun ismi Yunan Mitolojisine göre Zeus’un kızlarının burada denize girerek banyo yapmalarından gelmektedir.

Kızlar Hamamı Koyu nerede nasıl gidilir?

Atakent Kapızlı plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Atakent Belediyesi Kapızlı Kampı, yaz aylarında çadır kampı için tercih edilirken, yaklaşık 20 km uzunluğundaki Kapızlı Plajı Mersin’in en önemli plajlarındandır. Kapızlı’da izcilik kampı, devlete ait dinlenme tesisleri ve yazlıklar bolca bulunmaktadır. Kızkalesi, Uzuncaburç, Adamkayalar’a yakın olan Kapızlı 3 Mavi Bayrak ödülüdür. Kapızlı Plajı’nın giriş ücreti olmayıp, ücretsiz giriş yapılmaktadır. Şemsiye ve şezlong kiralama hizmeti mevcuttur.

Devamını oku…

Susanoğlu Plajı

Plaj fotoğrafı denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

2017 yılından bu yana mavi bayraklı olan Susanoğlu Plajı, Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir. Kum kalitesinin zirvede olduğu plaj, yazın Mersin’in en kalabalık yerlerindendir.

Devamını oku…

Erdemli’de Denize Girilecek Yerler

Kızkalesi Plajı

Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

Ülkemizin görülmesi gereken 100 yeri arasında yer alan Kızkalesi, Mersin’in en önemli kültürel miraslarından olup, plajı Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir. Kızkalesi Plajı Mersin’in en ünlü plajlarından birisi olup, yaz döneminde en kalabalık yerlerdendir. Denizi sığ ve dalgasız olan Kızkalesi Plajı‘na sakin bir dönemde gitmek isterseniz Mayıs ve Eylül ayını tercih edebilirsiniz.

Devamını oku….

Ayaş Yemişkumu Plajı

Mersin’de denize girilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Ayaş Yemişkumu Plajı muhteşem kumsalı ve denizi ile dikkat çekiyor. Yemişkumu, eski Ayaş Belediyesi sınırları içerisinde yer alan bir yer olup plajı yaz döneminde yoğun ilgi görmektedir. Yemişkumu plajı giriş ücreti yoktur. Girişi ücretsiz olan plaj yola yakınlığı ve kumsalının büyüklüğü ile yazın ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sahili taşsız ve deniz suyu sığ olan plaj, çocuklu ailelere uygundur.

Devamını oku….

Limonlu Halk Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in en güzel sahillerinden birisi olan Limonlu Halk Plajı, son derece temiz, kumlu ve küçük bir plajdır. Uzunluğu 500 metre olan Limonlu Plajı‘nın sahil genişliği yaklaşık 50 metredir. Sahildeki ince kumları, sığ denizi ve sakin ortamı ile Mersin‘de ailecek denize girilebilecek yerlerden birisidir.

Devamını oku….

Kocahasanlı Plajı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Erdemli Kocahasanlı’ya kurduğu Halk Plajı Aile Kamp Alanı, geçtiğimiz iki yılda vatandaşların uğrak noktası haline geldi. Büyükşehir bünyesinde hizmet veren Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından Kocahasanlı Halk Plajı‘na kurulan aile kamp alanı vatandaşlara deniz, kum ve güneşin tadını günübirlik değil uzun süreli çıkarma imkanı sağlamaktadır.

Devamını oku….

Tömük Halk Plajı

Mersin’de denize girilebilecek yerler arasında ön sıralarda yer alan Tömük Halk Plajı ve Tömük Sahili, yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerin ve Mersinlilerin sıklıkla tercih ettiği yerlerdendir.

Arpaçbahşiş Plajı

Plajın görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Erdemli ilçesinde bulunan Arpaçbahşiş Plajı, Mersin’in en güzel plajlarından, en sevilen sahillerinden bir tanesidir. Plaj girişi ücretsiz olup uzun bir sahile sahiptir. Sakin ve temiz bir plaj olan Arpaçbahşiş’in denizi çok sığ olmadığı için çocuklu ailelerin ve yüzme bilmeyenlerin dikkatli olması gerekmektedir.

Kargıpınarı Plajı

Görsel foursquare’den alınmıştır.

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Kargıpınarı Plajı, Mersin merkeze yakın denize girilebilecek yerler arasında yer almaktadır. 2500 metrelik sahil şeridi ile dikkat çeken Kargıpınarı Plajı’nın sahili kumlu yapıda, denizi ise sıcaktır. Zaman zaman dalgalı olsa da genelde sakindir. Plaja giriş ücretsizdir.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu