Gezi Rehberi

Mersin Zeus Tapınağı ve Kilisesi

Uzuncaburç Antik Kenti'nde bulunan Zeus Tapınağı , I. Seleukos Nikator tarafından yaptırılırken, Hristiyanlık döneminde 5'inci yüzyılda yapılan değişikliklerle kiliseye çevrilmiştir.

Uzuncaburç Antik Kenti’nde bulunan Zeus Tapınağı , I. Seleukos Nikator tarafından yaptırılırken, Hristiyanlık döneminde 5’inci yüzyılda yapılan değişikliklerle kiliseye çevrilmiştir. Gelelim Mersin Zeus Tapınağı ve Kilisesi nerede nasıl gidilir? Zeus Tapınağı ve Kilisesi giriş ücreti 2021 ziyaret saatleri nedir? gibi soruların yanıtlarına..

MERSİN ZEUS TAPINAĞI VE KİLİSESİ HAKKINDA BİLGİLER

Tapınak, Zeus’un dev ejderha Typhon’a karşı kazandığı zaferin bir simgesi olarak I. Seleukos Nikator tarafından yaptırılmıştır. Kuzey yan duvarının doğusundaki taşlarda, Helenistik ve Roma dönemlerinde görev yapmış din ve devlet insanlarının isimleri kazınarak yazılmıştır.

Hristiyanlık döneminde tümüyle yıkılan tapınak, kendi taşları ile kiliseye çevrilmiştir. Kilise için net tarih verilemese de 4 veya 5’inci yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivinden alınmıştır.

MERSİN ZEUS TAPINAĞI VE KİLİSESİ NEREDE?

Zeus (Olbios) Tapınağı ve Kilisesi, Uzuncaburç Antik Kenti’ndedir.

Adres: Narlıkuyu, Atatürk Cd. No:106, 33940 Silifke/Mersin

ZEUS TAPINAĞI VE NARLIKUYU’YA NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez ile Narlıkuyu arası 85 km olup, bu mesafe araçla yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürmektedir. Toplu ulaşım için belediye otobüsleri ve Silifke Koop ile Merkez’den Silifke’ye gidilebilecektir. Antik kente ise özel aracınızla aşağıdaki haritadan yardım alarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu