Gezi Rehberi

Mersin Ulu Cami nerede? Kim tarafından yaptırıldı? Tarihi, geçmişi

Mersin Ulu Cami, 1898 yılında Sultan II. Abdülhamid zamanında yaptırılmış olup, Mersin'in en eski ve en büyük camilerinden birisidir. Ulu Cami tarihi ve mimari yapısı ile Mersin Kültür Turizminin önemli noktalarındandır.

Mersin Ulu Cami, 1898 yılında Sultan II. Abdülhamid zamanında yaptırılmış olup, Mersin’in en eski ve en büyük camilerinden birisidir. Ulu Cami tarihi ve mimari yapısı ile Mersin Kültür Turizminin önemli noktalarındandır. Gelelim Mersin Ulu Cami nerede? Ulu Cami kim tarafından yaptırıldı? tarihi, geçmişi, merak edilenleri gibi soruların yanıtlarına…

MERSİN ULU CAMİ NEREDE?

Mersin Ulu Cami, Mersin’in Akdeniz ilçesi (Merkez) Çankaya Mahallesi, Kuvayi Milliye Caddesi üzerindedir.

Adres: Çankaya, Kuvayi Milliye Cd., 33070 Akdeniz/Mersin

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

MERSİN ULU CAMİ’YE NASIL GİDİLİR?

Ulu Cami Mersin’in Akdeniz ilçesinde şehir merkezinde yer almaktadır. Mersin Merkez sahil kısmında, Mersin Oteli yakınındadır. Ulu Cami‘ye Çarşı’ya giden tüm dolmuş ve otobüslerle yürüme mesafesinde ulaşım sağlayacağınız gibi özel araçla gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan yararlanabilir…

ULU CAMİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Sultan II. Abdülhamid zamanında 1898 yılında Saydalı Abdülkadir Seydavi öncülüğünde halk tarafından yaptırılan Yeni Cami yıktırılarak yerine büyük ve modern Ulu Cami inşa edilmiştir. Üç katlı caminin zemin katında 2000 kişilik ibadet mekanı ve son cemaat yeri bulunmaktadır. Bodrum katında 400 kişilik konferans salonu olan Ulu Cami’nin 2 şerefeli iki minaresi vardır.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.
Kaynak
Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu