Gezi Rehberi

Mersin Su Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

2016 yılında Türkiye Tarihi Kentler Birliği ödülüne layık görülen Mersin Su Müzesi, kentin hizmet dışı kalmış su dağıtım merkezinde kurulan bir müzedir.

2016 yılında Türkiye Tarihi Kentler Birliği ödülüne layık görülen Mersin Su Müzesi, kentin hizmet dışı kalmış su dağıtım merkezinde kurulan bir müzedir. Gelelim Mersin Su Müzesi nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

MERSİN SU MÜZESİ NEREDE?

Su Müzesi, Mersin’in Merkez ilçelerinden Toroslar‘da, Akbelen ile H. Okan Merzeci Bulvarı kesişim noktasındadır.

Görsel meski.gov.tr’den alınmıştır.

MERSİN SU MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Su Müzesi‘ne Akbelen’e giden tüm dolmuş ve belediye otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Müze yol kenarında olduğu için toplu taşıma ile ulaşım rahat olduğu gibi özel araçla gidecekler ise aşağıda yer alan haritadan faydalanabilir.

MERSİN SU MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Müzenin giriş ücreti yoktur, müzeyi ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Görsel meski.gov.tr’den alınmıştır.

MERSİN SU MÜZESİ’NDE NELER VAR? NASIL BİR MÜZE?

Eski su filtreleme ve dağıtım binası olan müze 30 yıla yakın bir süre atıl durumda kalmış, sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıllık bir tadilat çalışması ile müze olarak hizmete sunulmuştur.

Görsel meski.gov.tr’den alınmıştır.

Bina, zemin ve bodrum kattan oluşurken; zemin katta alüminyum sülfat ile dozlama odası, havalandırma odası, klorlama odası, üç adet filtre havuzu ve servis odaları vardır. Manevra odası denilen bodrumda ise çeşitli semtlere giden ana borular ve bu boruları denetleyen valflar yer almaktadır. Sistem halen çalışır haldedir.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu