Gezi Rehberi

Mersin’in Gezip Görülecek En Güzel Müzeleri | Mersin Müzeler Rehberi

Kültür ve sanat kenti olan Mersin, çok sayıda müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Kültür ve sanat kenti olan Mersin, çok sayıda müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Anamur’dan Tarsus’ta kadar Mersin’in gezip görülecek en güzel müzelerini listeledik. İşte Mersin Müzeler Rehberi

Mersin Müzeler Rehberi’nde Mersin’in en çok ziyaret edilen müzeleri hakkında detaylı bilgileri, sergilenen eserleri, müze açılış ve kapanış saatleri ile 2021 yılı müze giriş ücretlerini ve ulaşım imkanlarını bulabilirsiniz…

Mersin’in Gezip Görülecek En Güzel Müzeleri | Mersin Müzeler Rehberi

Anamur Müzesi

Görsel TripAdvisor.com’dan alınmıştır.

Mersin’in en önemli tarihi yerlerinden olan Anemurium Antik Kentinde bulunan kültürel kalıntıların değerlendirilmesi amacıyla kurulan Anamur Müzesi 1984 yılında bir kiralık dükkanda hizmet vermeye başlamıştır…

Detayları oku…

Silifke Müzesi

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü’nden alınmıştır.

Mersin’in tarihi yerlerinden Silifke ilçesinde ilk müze çalışmaları 1939-40 yıllarında bölgede bulunan eserlerin Cumhuriyet İlkokulu’nda toplanması ile başlarken, 1958 yılında okulun bir kısmı depo müze olarak kullanılmıştır. Bugünkü Silifke Müzesi inşası 1973 yılında başlamış olup, 2 Ağustos 1973 yılında idari binası ve teşhir salonları ile hizmete açılmıştır.

Detayları oku…

Erdemli Yörük Müzesi

Görsel Erdemli.bel.tr’den alınmıştır.

Her noktasında Yörük Kültürünün izleri bulunan Mersin’in Erdemli ilçesinde, Erdemli Belediyesi tarafından bu kültürü gelecek nesillere aktarma amacıyla Yörük Müzesi açıldı. Yörüklerin bağışladığı eşyaların sergilendiği müze, Erdemli’ye tarihi ve kültürel nedenlerle gelen turistlere alternatif tanıtım sağlamaktadır.

Detayları oku…

Mersin Deniz Müzesi, Yenişehir

Türkiye’nin dördüncü deniz müzesi olan ve 2011 yılında resmi açılış töreni yapılan Mersin Deniz Müzesi, Barbaros ana sergi salonu, Nusret interaktif salonu ve Açık sergi alanı gibi bölümlere sahiptir.

Detayları oku…

Loco Rooms Müzesi, Yenişehir

Sosyal medyada orjinal, yaratıcı ve ilginç fotoğraflar paylaşabilmek için yeni nesil Pop-Up deneyim müzesi Loco Rooms sizleri bekliyor.

Detayları oku…

Mersin Arkeoloji Müzesi, Yenişehir

Mersin’in en büyük müzesi olan Mersin Arkeoloji Müzesi‘nde eserlerin sergilendiği salonların yanı sıra geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri, kafeterya gibi çok sayıda sosyal alan bulunmaktadır.

Detayları oku…

Mersin Devlet Resim Heykel Müzesi Ve Galerisi, Akdeniz

19. yüzyılda inşa edilen yapı uzun yıllar konut ve otel olarak kullanıldıktan sonra 1997 yılında Valilikçe kamulaşmış, 1997-2001 yılları arasında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek Mersin Devlet Resim Heykel Müzesi ve Galerisi olarak hizmete açılmıştır.

Detayları oku…

Mersin Gastronomi Müzesi, Akdeniz

Tarihi Karamancılar Konağı’nın restore edilip müze olarak faaliyete girmesi ile hizmete açılan Mersin Gastronomi Müzesi, Mersin Merkez’de Cami Şerif mahallesinde bulunmaktadır.

Detayları oku…

Atatürk Evi Müzesi, Akdeniz

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınmıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın 1925 yılında 11 gün boyunca Mersin’de konuk oldukları ev, 1980 yılında kamulaştırılmış, 1982 yılında Kültür Bakanlığı mülkiyetine geçmiş, 1 Ekim 1992 tarihinde ise Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır.

Detayları oku…

Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi, Akdeniz

150 yıllık bir sivil mimari örneği olan, Mersin’in kültürel yaşamına yeni bir soluk getiren Kent Tarihi Müzesi, Mustafa Erim tarafından restorasyonu ve teşhiri yapılarak Mersin’in kültür ve sanat hayatına kazandırılmıştır. 150 yıllık bir sivil mimari örneği olan, Mersin’in kültürel yaşamına yeni bir soluk getiren Kent Tarihi Müzesi, Mustafa Erim tarafından restorasyonu ve teşhiri yapılarak Mersin’in kültür ve sanat hayatına kazandırılmıştır…

Detayları oku…

Tarsus Müzesi

Görsel Tarsus Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır

1970 yılında Kubat Paşa Medresesi’nin müze haline getirilmesiyle hizmete açılan, 1999 yılına kadar burada faaliyet gösteren Tarsus Müzesi, 1999 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan 75. Yıl Tarsus Kültür Merkezi Kompleksi içerisinde ayrılan bölüme taşınarak 2000 yılından itibaren yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Detayları oku…

St. Paul Anıt Müzesi, Tarsus

Görsel tarsus.gov.tr’den alınmıştır

Tarsus kent merkezinde bulunan St. Paul Anıt Müzesi, 1994 yılında tescillenerek koruma altına alınmış, Bakanlık tarafından 1997 yılında restorasyon çalışmaları 2001 yılında tamamlanarak Anıt Müze olarak ziyarete açılmıştır.

Detayları oku…

Nusret Mayın Gemisi Müzesi, Tarsus

Çanakkale Savaşı’nın kaderini değiştiren Nusrat (Nusret) Mayın Gemisi’nin anısına ithafen Tarsus Belediyesi tarafından yaptırılan Nusret Mayın Gemisi Müzesi (Kültür Parkı), Mersin’in Tarsus ilçesindedir. Nusret Mayın Gemisi’nin bulunduğu parkta ayrıca Çanakkale Savaşı’nı simgeleyen Seyit Onbaşı heykeli de bulunmaktadır.

Detayları oku…

Bu yazımızda Mersin Müzeler Rehberi‘ni incelediniz. Mersin’de gezilecek tüm tarihi yerler ve doğal güzellikleri Mersindeneyapilir.com‘da bulabilirsiniz.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu