Gezi Rehberi

Mersin Merkez’de Gezilecek Yerler (Tarihi yapılar ve doğal güzellikler)

Mersin Merkez'de gezilecek yerler listesinde, Mersin'in dört merkez ilçesi; Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir'de bulunan tarihi yapılar ile doğal güzellikleri bulabilirsiniz...

Kültür ve tarih şehri Mersin’de gezilecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik vardır. Mersin Merkez’de gezilecek yerler listesinde, Mersin’in dört merkez ilçesi; Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir’de bulunan tarihi yapılar ile doğal güzellikleri bulabilir, Mersin tatilinizi Merkez ilçelerde geçiriyorsanız görülecek yerleri seçerek tatilinize renk katabilirsiniz.

Mersin Merkez’de gezilecek yerler veya Mersin Merkez’de görülecek yerler listesinde, dört merkez ilçenin tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ilçe ismine göre sıralanmış olup, sayfada aşağıya doğru ilerleyerek tüm yerleri tek tek keşfedebilirsiniz.

AKDENİZ’DE GEZİLECEK YERLER

Mersin Atatürk Evi Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın 1925 yılında 11 gün boyunca Mersin‘de konuk oldukları ev, 1980 yılında kamulaştırılmış, 1982 yılında Kültür Bakanlığı mülkiyetine geçmiş, 1 Ekim 1992 tarihinde ise Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır.

Detaylar için tıklayın…

Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi

150 yıllık bir sivil mimari örneği olan, Mersin’in kültürel yaşamına yeni bir soluk getiren Kent Tarihi Müzesi, Mustafa Erim tarafından restorasyonu ve teşhiri yapılarak Mersin’in kültür ve sanat hayatına kazandırılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Özel Müze yetki belgesi verilerek 4 Eylül 2010 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmıştır.

Detaylar için tıklayın…

Mersin Gastronomi Müzesi

Tarihi Karamancılar Konağı’nın restore edilip müze olarak faaliyete girmesi ile hizmete açılan Mersin Gastronomi Müzesi, Mersin Merkez’de Cami Şerif mahallesinde bulunmaktadır. 

Detaylar için tıklayın…

Mersin Ulu Camii

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Ulu Cami, 1898 yılında Sultan II. Abdülhamid zamanında yaptırılmış olup, Mersin’in en eski ve en büyük camilerinden birisidir. Ulu Cami tarihi ve mimari yapısı ile Mersin Kültür Turizminin önemli noktalarındandır.

Detaylar için tıklayın…

Mersin Eski Camii

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

870 yılında Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan adına yaptırılan Mersin Eski Cami, Mersin kültür turizminin önemli yerlerinden birisidir.

Detaylar için tıklayın…

Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi veya Aziz Antuan Katedrali, Mersin Merkez’de bulunan tarihi bir Roma Katolik kilisesidir. 1855 yılında inşa edilen kilise tarihçesi ve Hristiyanlar önemi ile Mersin kültür turizmi açısından önem arz etmektedir.

Detaylar için tıklayın…

Hebilli Kalesi

Kalenin yakından görünümü | Google Haritalar @Mehmet A.

Hebilli Kalesi, Mersin’in 18 kilometre kuzey doğusunda Akdeniz’in Hebilli mahallesinde bulunmaktadır. Ortaçağ döneminden günümüze gelen kale, Mersin Merkezde bulunan önemli tarihi yerlerdendir.

Detaylar için tıklayın…

Dikilitaş

Dikilitaş, Mersin | Wikipedia.org @Nedim A.

Dikilitaş, Mersin’in merkez ilçesi Akdeniz’de bulunan ve bulunduğu köye adını veren bir anıttır. Halk arasında Bekirde olarak bilinen mahallenin (köyün) adı anıt nedeniyle Dikilitaş olmuştur.

Detaylar için tıklayın…

Bezm-i Alem Valide Sultan Çeşmesi

Çeşmenin yakından görseli | Google Haritalar

Bezm-i Alem Valide Sultan Çeşmesi, Mersin’de en eski İslami yapılardan biridir. Osmanlı döneminde Mersin‘in yeniden kent olmasında çok önemli rolü olan Bezm-i Alem Valide Sultan adına yaptırılmıştır.

Detaylar için tıklayın…

MEZİTLİ’DE GEZİLECEK YERLER

Kaleburnu, Kuzucubelen, Tece ve Fındıkpınarı Kaleleri

Kuzucubelen Kalesi – vr.mersin.bel.tr görseli

Mersin’in Mezitli ilçesinde Ortaçağ döneminden günümüze gelen Kaleburnu Kalesi, Kuzucubelen Kalesi, Tece Kalesi ve Fındıkpınarı Kalesi en dikkat çeken tarihi yerlerdendir.

Detaylar için tıklayın…

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mezitli’nin yaklaşık 2 km güneyinde, Viranşehir mahallesinde sahilde bulunan Soli Pompeiopolis Antik Kenti‘nin tarihi 3 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Filozof Chrysippos ile matematikçi ve astronom Aratos’un Soli’de yaşadığı ve mezarının burada olduğu düşünülmektedir.

Detaylar için tıklayın…

Mezitli 100. Yıl Tabiat Parkı

Mersin’in Merkez ilçesi Mezitli’de bulunan Gümüşkum Tabiat Parkı, sıcak yaz günlerinde kızılçam ve okaliptus ağaçlarının serinliğiyle ailecek piknik yapılacak ve denize girilebilecek yerlerden biridir.

Devamı için tıklayın…

Kuyuluk Tabiat Parkı

Kuyuluk Tabiat Parkı görseli kuyuluk.tabiat.gov.tr’den alınmıştır.

Mersin’in Merkez ilçesi Mezitli‘nin kuzeyinde, yaklaşık 20 Ha alan büyüklüğüne sahip tabiat parkı, kızılçam ağaçları ve maki örtüsünden oluşan bir sahadır. Bahar ve yaz mevsiminde çam ağaçları altında piknik yapma olağanı vardır.

Devamı için tıklayın…

TOROSLAR’DA GEZİLECEK YERLER

Yumuktepe Höyüğü

Görsel Türk Hava Kurumu’ndan alınmıştır.

Yumuktepe Höyüğü, Mersin kent merkezinde bulunan ve arkeolojik açıdan oldukça büyük önemi olan bir yerleşim yeridir. Neolitik Çağ’dan bugüne kadar kesintisiz yerleşim izlerine ulaşılan Yumuktepe’de kazı çalışmaları 1937 yılında başlamış ve aralıklarla devam etmiştir.

Devamı için tıklayın…

Belenkeşlik Kalesi

Kalenin gece muhteşem görüntüsü | @Toroslar Belediyesi internet sitesi

Belenkeşlik Kalesi, Mersin’in yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Toroslar’a bağlı Soğucak yaylasında bulunmaktadır. Kale, iki katlı ve dikdörtgen planlıdır. Dış duvarları kesme blok taşlarla örülen kale, üzerine yapıldığı kayalık arazi ile bütünleşmiş haldedir.

Devamı için tıklayın…

Gözne Kalesi

Gözne Kalesi’nin muhteşem manzara görsel Gözne Yaylası Facebook sayfasından alınmıştır.

Gözne Kalesi, 1085 metre yükseklikte sarp kayalıklar üzerinde konumlanan, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Gözne Yaylası‘nda bulunan bir kaledir.

Devamı için tıklayın….

Kızlar Kalesi Manastırı

Kızlar Manastırı Görseli | Google Haritalar @Yagiz

Kızlar Kalesi veya Kızlar Manastırı, Çandır Kalesi’nin ve köyünün güney doğusunda bulunan bir tarihi yapıdır. Halk arasında kale olarak bilinen yapının aslında manastır olduğu anlaşılmıştır.

Devamı için tıklayın…

Çandır Kalesi

Çandır (Paperon) Kalesi görseli – Google Haritalar @Özgür C.

Çandır Kalesi (Paperon Kalesi) Mersin’e 40 kilometre uzaklıkta Toroslar ilçesi kırsal alanında bulunan, tarihinin yanı sıra kapısına ulaşmak için çıkışan 172 basamaklı merdiveni ile bilinen büyük bir kaledir.

Devamı için tıklayın…

Evciler Kalesi

Evciler Kalesi, Mersin’in Toroslar ilçesinde Toros Dağları üzerinde bulunan küçük bir kaledir. Güzelyayla mahallesinin doğusunda bulunan kale, 890 metre rakımlı bir tepenin zirvesinde konumlanmıştır.

Devamı için tıklayın…

Gediği Kalesi ve Manastır

Gediği Kalesi görseli | Google Haritalar @Yagiz

Gediği Kalesi, Mersin’in yaklaşık 45 kilometre kuzeyinde bulunan Yavca Mahallesi’nin 10 kilometre güneyinde bulunan, tırmanılarak çıkılabilen tarihi bir kaledir.

Devamı için tıklayın…

YENİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

Mersin Gelincik Tepesi

Gelincik Tepesi’nden yamaç paraşütü manzarası | Google Haritalar @Murat Aşar

Mersin Gelincik Tepesi, Çukurova’nın tek yamaç paraşütü yapılan mekanı olup, Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Köyü‘nde bulunan bir tepedir.

Devamı için tıklayın…

Başnalar Kalesi, İnsu Köyü

İnsu tepe görüntüsü vr.mersin.bel.tr’den alınmıştır.

Başnalar Kalesi, Mersin’in Yenişehir ilçe merkezinin 15 kilometre kuzey batısında, İnsu mahallesindedir. Üç tarafı vadiyle çevrili olan kalenin diğer tarafı ormanlık ve dağlıktır.

Devamı için tıklayın…

Hz. Mikdat (Muğdat) Cami

Görsel Yenişehir Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Cumhuriyet döneminin ikinci büyük camisi olan Hz. Mikdat, günümüzdeki adıyla Muğdat Cami, Mersin’in yeni merkezi Yenişehir ilçesinde bulunmaktadır. Mersin’in kültürel simgelerinden olan Muğdat Cami, Osmanlı mimarisi tarzındaki yapı ve altı minaresi ve diğer birimleriyle külliye özelliği taşımaktadır.

Devamı için tıklayın….

Loco Rooms Müzesi

Sosyal medyada orjinal, yaratıcı ve ilginç fotoğraflar paylaşabilmek için yeni nesil Pop-Up deneyim müzesi Loco Rooms sizleri bekliyor.

Devamı için tıklayın…

Mersin Deniz Müzesi

Türkiye’nin dördüncü deniz müzesi olan ve 2011 yılında resmi açılış töreni yapılan Mersin Deniz Müzesi, Barbaros ana sergi salonu, Nusret interaktif salonu ve Açık sergi alanı gibi bölümlere sahiptir

Devamı için tıklayın…

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin’in en büyük müzesi olan Mersin Arkeoloji Müzesi‘nde eserlerin sergilendiği salonların yanı sıra geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri, kafeterya gibi çok sayıda sosyal alan bulunmaktadır.

Devamı için tıklayın…

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu