Gezi Rehberi

Mersin’de Görülmesi Gereken Tarihi Kiliseler

Yüzyıllar boyunca farklı din ve kültüre ev sahipliği yapmış olan Mersin, gerek mimari yapıları, gerekse tarihi önemleri açısından çok sayıda kiliseye ev sahipliği yapmaktadır.

Yüzyıllar boyunca farklı din ve kültüre ev sahipliği yapmış olan Mersin, gerek mimari yapıları, gerekse tarihi önemleri açısından çok sayıda kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Tarsus, Silifke ve Mut başta olmak üzere Mersin’in birçok ilçesi Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu zamanlarında önemli yaşam ve ibadet merkezlerinden olmuştur. İşte Mersin kiliseleri rehberi

Aşağıda sizler için derlediğimiz, Mersin’de bulunan, tarihi önemi ile ön plana çıkan ve Mersin gezinizde görmek isteyebileceğiniz Mersin kiliseleri listesini bulabilirsiniz…

Mersin’de Görülmesi Gereken Tarihi Kiliseler, Mersin Kiliseleri Rehberi

Aziz Cebrail Aziz Mikail Rum Ortodoks Kilisesi, Akdeniz

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in merkezinde Akdeniz ilçesinde bulunan Mersin Aziz Cebrail Aziz Mikail Rum Ortodoks Kilisesi, Osmanlı döneminde ibadethane özelliği taşıyan en eski kilise olarak biliniyor…

Mersin’e 19. yüzyıl ortalarından itibaren Suriye, Mısır ve Lübnan’dan Ortodoks Araplar gelmeye başlamış ve yüzyılın sonlarında Mersin’de 195 Arap Ortodoks ailenin yaşadığı tespit edilmiştir. Baş melekler Mikail ve Cebrail’e ithaf edilen kilisenin 1870 yılında Mersin‘e ilk gelen ailelerden Nadir ailesi tarafından bağışlanan arsa üzerine yapıldığı bilinmektedir.

Devamını oku…

Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi, Akdeniz

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi veya Aziz Antuan Katedrali, Mersin Merkez’de bulunan tarihi bir Roma Katolik kilisesidir. 1855 yılında inşa edilen kilise tarihçesi ve Hristiyanlar önemi ile Mersin kültür turizmi açısından önem arz etmektedir…

Devamını oku…

St. Paul Kilisesi, Tarsus

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesine aday olarak sunulan St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve çevresi, Mersin ve Tarsus kültür turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. St. Paul’un (Aziz Pavlus) doğum yeri olan tarihi kilise, her yıl çok sayıda Hristiyan tarafından ziyaret edilmektedir. Kilise ve çevresi 2010 yılında Dünya Mirası Listesine aday olarak sunulmuştu.

Devamını oku…

Anamur Kızıl Kilise

Görsel tatilcity.net’ten alınmıştır.

Anamur’un 8 km kuzeyinde Kızılaliler Köyünde bulunan Kızıl Kilise, 6. yüzyılda kurulmuş olan Isaura yapılarına benzemektedir. 

Devamını oku…

Dağpazarı Kilisesi, Mut

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü arşivinden alınmıştır.

Mersin’in Mut ilçesinin 35 km kuzeyinde Dağpazarı Mahallesinde bulunan Dağpazarı Ören Yeri, Karaman’dan Silifke’ye inen antik yolda olduğu için kente ayrı bir önem verilmiştir. Etrafında sur ve burç kalıntıları olan antik kentin üç nefli, yarım kubbeli, apsisli bir kilisesi bulunmaktadır…

Devamını oku…

Alahan Manastırı, Mut

Manastır görseli Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden alınmıştır.

Alahan Manastırı, Hristiyanlar için “Hac Merkezi” olduğu düşünülen, “Mersin’in Ayasofyası” olarak adlandırılan, Mut ilçesi civarında büyük bir kilise örenidir. Bugünkü manastır öreni, eski tapınağın olduğu yerde 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Manastırı yaptıran kişi, manastırda bulunan kitabeye göre Tarasis isimli bir rahiptir ancak finansman büyük ölçüde Bizans İmparatorluğu tarafından sağlanmıştır.

Devamını oku…

Alaoda Kilisesi, Mut

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Silifke Müze Müdürlüğü

Alaoda Kilisesi, yüksek ihtimalle Alahan Manastırı’yla aynı dönemde inşa edilmiş, onunla bağlantılı bir manastırdır. Alaoda veya Al Oda, bir kaya kilisesi olup burada bir de manastır kompleksi yer almaktadır. Manastır olacak bölüm ile kilise bölümü derin bir uçurum ile ikiye ayrılmıştır. Mut’un Geçimli Köyü’ne giden yol da bu uçurumun eteklerinden geçmektedir. Kilisenin girişi kuzeydoğuda olup kilise yarım yuvarlak planlıdır. Mekan içerisinde duvarlara oyulmuş nişler ve khamasorion tipte lahit vardır. Bu lahidin önemli bir din adamına ait olduğunu düşünülmektedir.

Devamını oku…

Hasanaliler Kilisesi, Silifke

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Hasanaliler Kilisesi (Çanlı Kilise) büyük ölçüde tahribata uğrasa da günümüze gelmiştir. Kilise, 6’ıncı yüzyılda Bizans İmparatorluğu döneminde yaptırılmıştır. Kilisenin kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmemektedir. Kilisenin doğu ve kuzey duvarlarında günümüze gelene kadar büyük tahribat oluşmuştur.

Devamını oku…

Zeus Tapınağı ve Kilisesi, Silifke

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivinden alınmıştır.

Uzuncaburç Antik Kenti’nde bulunan Zeus Tapınağı , I. Seleukos Nikator tarafından yaptırılırken, Hristiyanlık döneminde 5’inci yüzyılda yapılan değişikliklerle kiliseye çevrilmiştir.

Devamını oku…

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi, Silifke

Görsel Türkiye Kültür Portalı’ndan alınmıştır.

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi (Meryemlik), Silifke ilçe merkezine dört kilometre uzaklıkta yer alan ören yeridir. Kilise, Hristiyanlık tarihi ve Mersin Kültür Turizmi açısından çok önemlidir.

Devamını oku…

St. Pantaleon Kilisesi Kilisesi, Silifke

Görsel Arkeo Denemeler’den alınmıştır.

Aphrodisias Antik Kenti, Mersin’in Silifke ilçesinin Yeşilovacık mahallesine bağlı Ovacık Burnu ve Köserelik Adası’na yayılmış eski yerleşim yeridir. Antik kentte bulunan en önemli eser Erken Bizans Dönemi’ne tarihlenen, Mozaikli Kilise olarak bilinen St. Pantaleon Kilisesi’dir.

Devamını oku…

Cambazlı Kilisesi, Silifke

Görsel Cambazlı Kilisesi’nin restoran öncesi hali olup Silifke.bel.tr’den alınmıştır.

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olan Uzuncaburç’a antik bir yolla bağlantılı olan Cambazlı’da günümüze gelen çok sayıda kalıntı bulunmaktadır. Bu kalıntılar arasında yer alan ve köyün girişinde yer alan kilise görülmeye değerdir…

Devamını oku…

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu