Gezi Rehberi

Mersin Eski Cami nerede? Kim tarafından yaptırıldı? Tarihi, geçmişi

1870 yılında Sultan Abdülmecid'in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan adına yaptırılan Mersin Eski Cami, Mersin kültür turizminin önemli yerlerinden birisidir.

1870 yılında Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan adına yaptırılan Mersin Eski Cami, Mersin kültür turizminin önemli yerlerinden birisidir. Gelelim Mersin Eski Cami nerede? Eski Cami kim tarafından yaptırıldı? tarihi, geçmişi, merak edilenleri gibi soruların yanıtlarına…

MERSİN ESKİ CAMİ NEREDE?

Mersin Eski Cami, Mersin Merkez’de Akdeniz ilçesine bağlı Cami Şerif mahallesinde bulunmaktadır.

Adres: Cami Şerif, 5228. Sk. No:2, 33060 Akdeniz/Mersin

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

MERSİN ESKİ CAMİ’YE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez’de bulunan Eski Cami, Çarşı içinde Uray caddesi üzerinde, Mersin Büyükşehir Belediye binasının 400 metre doğusundadır. Camiye gitmek için Çarşı’ya giden tüm dolmuşlarla veya belediye otobüsüyle yürüme mesafesinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracıyla camiyi ziyaret etmek isteyenler aşağıdaki haritadan yardım alabileceklerdir…

MERSİN ESKİ CAMİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mersin sahil bölgesi, Padişah Abdülmecit’in annesi Bezmialem Sultan adına kurulan bir vakfa aitti. İçel Sanat Kulübü Dergisi‘nde Nihat Taner’in paylaştığı bilgiye göre Bezmialem Sultan’ın üvey oğlu Padişah Abdülaziz 1865 yılında o sıralarda deniz kenarına bir çeşme yaptırdıktan sonra çeşmeye komşu olan camiyi yaptırdı.

Mersin Eski Cami; 1901 yılında onarım görmüş, 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden restore edilmiştir.

Kaynak
Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu