Gezi Rehberi

Mersin Erçel Köyü (Değirmençay), Manavşa Kalesi

Mersin'in Yenişehir ilçesine bağlı olan Erçel Köyü, bugünkü adı ile Değirmençay mahallesi, ilçe merkezinin 22 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır.

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı olan Erçel Köyü, bugünkü adı ile Değirmençay mahallesi, ilçe merkezinin 22 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Erçel Köyü’nde bulunan en önemli tarihi yapılardan birisi Manavşa Kalesi‘dir. Kaleden günümüze çok az kalıntı kalmış, kalan kalıntılar da son yıllarda çok yıpratılmıştır.

Manavşa Kalesi hakkında bilgiler

Manavşa Kalesi, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olsa da çok fazla korunmayan, yıllar içerisinde definecilerin talanına maruz kalan bir kaledir. Mersin’in pek fazla bilinmeyen tarihi yapılarından olan kaleye zaman zaman doğa yürüyüşü düzenlenmektedir.

Kale kalıntıları hakkında kazı çalışmaları olmadığı için kale hakkında pek fazla bilgi yoktur.

Manavşa Kalesi kalıntısı görseli | gezi-yorum.net

Manavşa Kalesi nerededir, nasıl gidilir?

Kale, Mersin’in Merkez ilçelerinden Yenişehir’de, ilçe merkezinin 22 kilometre kuzeyinde, Değirmençay mahallesine ise 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Değirmençay’a Mersin Merkez’den İsmet İnönü Bulvarı üzerinden Emirler Köyü’nü geçerek, İnsu ve Turunçlu köyleri arasından yaklaşık 30-35 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Değirmençay (Erçel) Köyü görseli | Google Haritalar @Elif Buran

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu