Gezi Rehberi

Mersin Cehennem Deresi (Pınarlıbük) nerede nasıl gidilir?

Mersin'de gezilecek doğal yerler ve Mersin'de kamp ve doğa yürüyüşü yapılacak yerler listelerinde yer alan Cehennem Deresi, Mersin'in içme suyunu karşılayan Berdan Barajı'nın önemli kollarından birisidir.

Mersin’de gezilecek doğal yerler ve Mersin’de kamp ve doğa yürüyüşü yapılacak yerler listelerinde yer alan Cehennem Deresi, Mersin’in içme suyunu karşılayan Berdan Barajı’nın önemli kollarından birisidir. İşte Mersin Cehennem Deresi nerede? Pınarlıbük’e nasıl gidilir? Mersin kamp alanları ve Mersin doğa yürüyüşü yapılacak yerlerden olan Cehennem Deresi Milli Parkı nasıl bir yerdir? sorularının yanıtları…

CEHENNEM DERESİ (PINARLIBÜK) NASIL BİR YERDİR?

29.419 hektar alana sahip olan Cehennem Deresi, Mersin’in Çamlıyayla ilçesi Sebil mahallesinde bulunmaktadır. Milli Park arazisinin içerisinde 1.416 ha’lık alan Arslanköy ve Sadiye köylerinin sınırları bulunmaktadır. Milli Parkın asıl amacı yaban hayatını korumak ve devamlılığını sağlamaktadır. Sahada koruma altında olan yaban keçilerinin yanı sıra, kurt, çakal, domuz, tikli, porsuk, yaban kedisi gibi çok sayıda yabani hayvan türleri bulunmaktadır.

Cehennem Deresi görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

MERSİN CEHENNEM DERESİ NEREDE? PINARLIBÜK’E NASIL GİDİLİR?

Cehennem Deresi Milli Parkı, Mersin’in Çamlıyayla ilçesine bağlı Sebil belediyesi (mahallesi) sınırları içinde yer almaktadır.

Mersin Çamlıyayla ilçe merkezi arası 67 kilometre olup, araçla yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Merkez’den Cehennem Deresi’ne ulaşım ise iki saat civarı sürecektir.

Cehennem Deresi görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.
Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu