Gezi Rehberi

Mersin’de Görmeniz Gereken Tarihi Camiler | Mersin Cami Rehberi

Türkiye'nin kültür ve sanat kenti olan Mersin'de tarihi, güzel ve ihtişamlı camiler, kentin mimari ve sanatsal görünümüne önemli katkı sağlamaktadır...

Türkiye’nin kültür ve sanat kenti olan Mersin‘de tarihi, güzel ve ihtişamlı camiler, kentin mimari ve sanatsal görünümüne önemli katkı sağlamaktadır. Mersin’de bulunan en güzel, görkemli, etkileyici, tarihi önemli olan camileri bir araya getirdik. İşte Mersin’de görmeniz gereken en güzel ve tarihi önemi büyük camiler, Mersin cami rehberi…

Mersin’de bulunan onlarca cami arasında en bilinenleri; Ulu Cami, Müftü Cami, Muğdat Cami, Eski Cami, Makam-ı Danyal Cami ve Laal Paşa Camii‘dir. Mersindeneyapilir.com olarak bu rehberimizde Mersin’de görmeniz gereken en güze, tarihi camileri bir araya getirdik. İşte Mersin Cami rehberi..

Mersin’de Görmeniz Gereken Tarihi Camiler | Mersin Cami Rehberi

Müftü Cami, Akdeniz

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Müftü Cami, 1884 yılında Mersin Müftüsü Emin Efendi tarafından bugünkü Müftü Deresi’nin batı kıyısında Müftü Köprüsü’nün yanına yaptırılmıştır. Mersin Eski Cami‘den sonra kentin ikinci eski camisi olan Müftü Cami geçtiğimiz yıllarda yenilenmiştir. Caminin doğusunda türbe, kuzey doğusunda ise şuan yıkılmış halde olan medrese vardı.

Devamını oku…

Hz. Mikdat (Muğdat) Cami, Yenişehir

Görsel Yenişehir Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Cumhuriyet döneminin ikinci büyük camisi olan Hz. Mikdat, günümüzdeki adıyla Muğdat Cami, Mersin’in yeni merkezi Yenişehir ilçesinde bulunmaktadır. Mersin’in kültürel simgelerinden olan Muğdat Cami, Osmanlı mimarisi tarzındaki yapı ve altı minaresi ve diğer birimleriyle külliye özelliği taşımaktadır.

Devamını oku…

Mersin Ulu Cami, Akdeniz

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Ulu Cami, 1898 yılında Sultan II. Abdülhamid zamanında yaptırılmış olup, Mersin’in en eski ve en büyük camilerinden birisidir. Ulu Cami tarihi ve mimari yapısı ile Mersin Kültür Turizminin önemli noktalarındandır.

Devamını oku…

Mersin Eski Cami, Akdeniz

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

1870 yılında Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan adına yaptırılan Mersin Eski Cami, Mersin kültür turizminin önemli yerlerinden birisidir. Mersin Eski Cami, Mersin Merkez’de Akdeniz ilçesine bağlı Cami Şerif mahallesinde bulunmaktadır.

Devamını oku…

Tarsus Eski Cami

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

1102 yılında Bizans kilisesi olarak yaptırılan, 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından camiye çevrilen Tarsus Eski Cami, Kilise Cami veya Beytemür Cami isimleriyle tanınmakta ve kentin en eski camisi olma özelliğini taşımaktadır…

Devamını oku…

Makam-ı Danyal Cami, Tarsus

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Makam-ı Danyal Cami, Tarsus ilçe merkezinde Kubat Paşa Medresesi’nin yanında bulunmaktadır. 1857 yılında Danyal Peygamber’e ait sembolik türbenin üzerine yapılan cami, türbenin kutsallığından ötürü Makam Cami olarak adlandırılmış, 1960’lı yıllarda camiye ilave olarak son cemaat bölümü yapılmıştır.

Devamını oku…

Tarsus Ulu Cami

Görsel, Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Cami-i Nur adıyla bilinen ve Tarsus merkezde yer alan Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden Tarsus Ulu Cami, 1579 yılında Ramazanoğulları’ndan Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır.

Devamını oku…

Mamure Kalesi Camii, Anamur

Görsel Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Akdeniz kıyı şeridinde günümüze oldukça sağlam ulaşan Mamure Kalesi’nde bulunan Mamure Kalesi Camii veya Kale Cami, 1300-1308 yıllarında hüküm süren Karamanoğlu Mahmut Bey zamanında 14. yüzyıl başlarında yaptırılmıştır.

Devamını oku…

Sultan Alaeddin Camii (Akcami), Anamur

Görsel Anamur Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Karamanoğulları döneminde yapılan cami, daha sonra yapılan yivli minaresi ile dikkat çekmektedir. Caminin karşısında Karamanoğullarından kalma bir köprü ve han bulunmaktadır.

Devamını oku…

Silifke Alaaddin Cami

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Alaaddin Cami, Mersin kültür turizmi açısından önemli kültürel miraslardandır. Selçuklu sultanlarından Alaaddin Keykubat döneminden günümüze gelen cami Merkez Cami olarak da bilinmektedir.

Devamını oku…

Kızıl Minare Cami, Mut

Görsel Mutilcemiz.net’ten alınmıştır.

Mut-Ermenek yolu üzerindeki Tekeli Köyü civarında bulunan Kızıl Minare Cami tarihi ve yapısı itibariyle Mersin kültür turizmi açısından önem arz etmektedir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de Kızıl Minare‘nin Karamanoğulları döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Rengi nedeniyle Kızıl Minare ismini alan yapıtın üst kısmı yıllar içerisinde yıkılmıştır.

Devamını oku…

Laal Paşa Cami, Mut

Görsel Mersin il Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivinden alınmıştır.

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Laal Paşa Cami, Karamanoğlu İbrahim Bey’in emriyle Laal Paşa tarafından yaptırılırken, 16. yüzyılda Mut kentinde tek cami olma özelliğini taşır…

Devamını oku…

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu