Gezi Rehberi

Mersin Aziz Cebrail Aziz Mikail Rum Ortodoks Kilisesi

Mersin'in merkezinde Akdeniz ilçesinde bulunan Mersin Aziz Cebrail Aziz Mikail Rum Ortodoks Kilisesi, Osmanlı döneminde ibadethane özelliği taşıyan en eski kilise olarak biliniyor...

Mersin’in merkezinde Akdeniz ilçesinde bulunan Mersin Aziz Cebrail Aziz Mikail Rum Ortodoks Kilisesi, Osmanlı döneminde ibadethane özelliği taşıyan en eski kilise olarak biliniyor. Mersin Aziz Cebrail Aziz Mikail Rum Ortodoks Kilisesi nerede ne zaman kim tarafından yaptırıldı? İşte kilise hakkında merak edilenler…

MERSİN AZİZ CEBRAİL AZİZ MİKAİL RUM ORTODOKS KİLİSESİ TARİHÇESİ

Mersin’e 19. yüzyıl ortalarından itibaren Suriye, Mısır ve Lübnan’dan Ortodoks Araplar gelmeye başlamış ve yüzyılın sonlarında Mersin’de 195 Arap Ortodoks ailenin yaşadığı tespit edilmiştir. Baş melekler Mikail ve Cebrail’e ithaf edilen kilisenin 1870 yılında Mersin‘e ilk gelen ailelerden Nadir ailesi tarafından bağışlanan arsa üzerine yapıldığı bilinmektedir.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

MERSİN AZİZ CEBRAİL AZİZ MİKAİL RUM ORTODOKS KİLİSESİ NEREDE NASIL GİDİLİR?

Adres: Kültür, 4303. Sk. No:2, 33010 Akdeniz/Mersin

Kilise, Mersin Merkez ilçesi Akdeniz’in Kültür mahallesinde bulunmaktadır. Atatürk Parkı’nın kuzey doğusunda yer alan kilise, Cumhuriyet Meydanı ve Mersin Kültür Merkezi’nin hemen doğusunda yer almaktadır.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.
Kaynak
360mersin.com

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu