Gezi Rehberi

Mersin Atatürk Evi Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım'ın 1925 yılında 11 gün boyunca Mersin'de konuk oldukları ev, 1980 yılında kamulaştırılmış, 1982 yılında Kültür Bakanlığı mülkiyetine geçmiş, 1 Ekim 1992 tarihinde ise Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın 1925 yılında 11 gün boyunca Mersin‘de konuk oldukları ev, 1980 yılında kamulaştırılmış, 1982 yılında Kültür Bakanlığı mülkiyetine geçmiş, 1 Ekim 1992 tarihinde ise Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır. Gelelim Mersin Atatürk Evi Müzesi nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

MERSİN ATATÜRK EVİ MÜZESİ TARİHİ

Mersin’in en önemli ve işlek caddelerinden, Atatürk Caddesi üzerinde kentin odak noktasında yer alan yapı, 1897 yılında dönemin Almanya Konsolosu Bay Christman’ın Mersinli Mavromati ailesinden bir kadınla evliliği nedeniyle konut olarak kullanılmak üzere yaptırılmıştır. Krizman Konağı olarak bilinen konakta 20 Ocak- 2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım konaklamıştır.

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınmıştır.

Bir süre Tahinci ailesinin olan ev 1972’de Nebil Hayfavi tarafından alınmış ve 1976 yılına kadar Toros Koleji olarak hizmet vermiştir. 1976’dan sonra boş tutulan yapının adı belediye encümeninin kararı ile Atatürk Evi olmuştur. 1980 yılında kamulaştırılan konak, 1982 yılında Kültür Bakanlığı mülkiyetine geçmiş, 1 Ekim 1992 tarihinde ise Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır.

MERSİN ATATÜRK EVİ MÜZESİ NEREDE?

Atatürk Evi, Mersin Merkez’de, Akdeniz‘in Siteler mahallesinde Atatürk Caddesi’nde bulunmaktadır.

  • Adres: Siteler, 36. Cadde 4744″K, 33040 Akdeniz/Mersin
  • E-Posta: mersinmuzesi@kultur.gov.tr
  • Telefon: 03242375571

ATATÜRK EVİ VE MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin’in Akdeniz ilçesi Atatürk Caddesi civarına Mersin’in tüm merkez ilçeleri ve Erdemli’den dolmuş ve otobüsle ulaşım sağlamak mümkündür. Erdemli’den Mes-Koop ve Elvanlı dolmuşları, Mezitli’de Mezitli Koop ve diğer ilçelerde Mersin Akdeniz‘e giden tüm dolmuşlarla müzenin yakınlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracıyla müzeye gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan yardım alarak kolayca ulaşım sağlayabilecektir…

MERSİN ATATÜRK EVİ MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Müzenin giriş ücreti yoktur. Müze, hafta sonları ve Pazartesi günleri hariç hafta içi her gün saat 17.00’a kadar ziyarete açıktır. Yaz dönemi müze saat 10.00’da, kış dönemi ise saat 08.30’da açılmaktadır.

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu