Gezi Rehberi

Mersin Astım Mağarası (Dilek Mağarası)

Astım Mağarası, Mersin'in Silifke ilçesi Narlıkuyu mahallesinde bulunan, astım hastalarına iyi geldiğine inanılan ve efsanelere konu olan havası nedeniyle nefesini açmak isteyenler ve güzelliğiyle fotoğraf meraklılarını cezbeden bir mağaradır.

Astım Mağarası, Mersin’in Silifke ilçesi Narlıkuyu mahallesinde bulunan, astım hastalarına iyi geldiğine inanılan ve efsanelere konu olan havası nedeniyle nefesini açmak isteyenler ve güzelliğiyle fotoğraf meraklılarını cezbeden bir mağaradır.

Bu yazımızda Mersin Astım Mağarası nerede nasıl gidilir, Astım Mağarası giriş ücreti 2021 ve ziyaret saatleri bilgilerini okuyabilirsiniz.

MERSİN ASTIM MAĞARASI HAKKINDA BİLGİLER

Cennet Cehennem Mağarası‘nın yaklaşık 600 metre kuzeybatısında yer alan Astım Mağarası, bir tabiat harikası olarak bilinmektedir. Astım hastalarına iyi geldiğine inanıldığı için özellikle nefesini açmak isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Mağaranın içine spiral şeklinde demir bir merdivenle inilmektedir. Derinliği yaklaşık 15 metreyi bulan mağaranın oluşumu üçüncü jeolojik döneme kadar uzanmaktadır.

Mağara duvarlarının görünümü | Google Haritalar

Mağaranın birbiriyle bağlantılı 200 metrelik galerileri, silis minerali birikimiyle oluşmuş birbirinden ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapmaktadır. Mağarada nem oranı yazın yüzde 85’i, kışın ise yüzde 95’i bulmaktadır.

Fotoğraf tutkunlarını cezbeden güzellik

Astım Mağarası‘nın iç aydınlatması, özellikle fotoğraf meraklılarının çarpıcı görüntüler yakalaması sağlamaktadır. Bu sebeple fotoğraf tutkunları sıklıkla mağarayı ziyaret etmektedir. Mağaranın çevresindeki ağaç ve çalılara, ziyaretçiler tarafından dilek amacıyla bez parçaları bağlandığı için yöre halkı tarafından “Dilek Mağarası” olarak da adlandırılmaktadır.

Mağara görseli muze.gov.tr’den alınmıştır.

Astım Mağarası giriş ücreti 2021 ve ziyaret saatleri

Astım Mağarası giriş ücreti 2021 yılı için 35 TL’dir. Aldığınız bilet ile Cennet Cehennem Mağarası’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Mersin Dilek Mağarası ziyaret saatleri ise; yaz döneminde saat 10.00 – 19.00 ve kış dönemi 10.00 – 16.00’dır. Mağara hafta sonları ziyarete kapalıdır. (Kaynak)

Mağara duvarlarının görünümü | Google Haritalar

Mersin Astım Mağarası nerede, nasıl gidilir?

Mağara, Mersin ili Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu Hasanaliler mahallesinde, Cennet-Cehennem Mağarası’nın 600 metre kuzey batısında bulunmaktadır. Silifke ilçe merkezine 25 kilometre mesafede, Kızkalesi’ne ise 5 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır.

CENNET CEHENNEM MAĞARASI YAZISI İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak
muze.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu