Gezi Rehberi

Mersin Arslanköy Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Arslanköy’de neler yapılır?

Mersin'in yaz aylarında en çok tercih edilen yaylası Arslanköy, Mersin Merkez'e 52 kilometre uzaklıkta, Toroslar'a bağlı bir yayladır.

Mersin’in yaz aylarında en çok tercih edilen yaylası Arslanköy, Mersin Merkez’e 52 kilometre uzaklıkta, Toroslar’a bağlı bir yayladır. Gelelim Mersin Arslanköy Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Arslanköy’de neler yapılır? gibi sorularının yanıtlarına…

ARSLANKÖY YAYLASI HAKKINDA BİLGİLER

Eski adı Efrenk olan bölgeye 14. yüzyıldan itibaren Türkmen aşiretleri yerleştirilmiştir. Çukurova’da Fransız askerlerine karşı direnişi başlatan ilk köy olduğu için adı sonrasında Arslanköy olarak değiştirilen köy, Fransız askerlerine karşı büyük başarılar kazanmıştır.

Arslanköy günümüzde Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı, 1475 metre rakımda yaz döneminde nüfusu çok artan, kış dönemi ise kar fotoğrafları çekmek isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği bir yayladır.

Yayla görseli kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

ARSLANKÖY’DE NE YAPILIR? AKTİVİTELER, GEZİLECEK YERLER

  • Mersin’de yaz sıcağından kaçmak, nemden ve sıcaktan uzak yaz aylarını geçirmek isteyenler için Arslanköy, yayla turizmi açısından çok önemlidir.
  • Yaylada kendin pişir kendin ye ve alabalık restoranları yaz dönemi büyük ilgi görmektedir.
  • Kış aylarında Arslanköy, kar görmek için Mersinlilerin sıkça tercih ettiği, rakımı nedeniyle Mersin’de ilk kar yağışının yaşandığı ve karın uzun süre yerde kaldığı yaylalardandır. Bu dönemde fotoğrafçılık açısından çok tercih edilir.
  • Arslanköy’ün 500 metre kuzeyinde, Şekersu Kayası yakınında bir yeraltı mağarası bulunmaktadır.
  • Arslanköy ile Gözne Yaylası arasındaki orman içinden geçen toprak yol civarında veya orman kenarına kamp kurularak çevre gezileri ve kuş gözetleme yapılabilir.
Yayla görseli kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

ARSLANKÖY YAYLASI NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Arslanköy Mersin Merkez’ 52 km uzaklıkta, Toroslar ilçesine 40 km uzaklıkta olup araç yolculuğu mevsime göre 1,5 saat ile 2 saat aralığında sürmektedir.

Toplu taşıma ile yaylaya gitmek isteyenler merkezden belediye otobüsü ile ulaşım sağlayabilecektir. Özel araçla yaylaya gitmek isteyenler haritadan yardım alabilir.

Arslanköy tanıtımı için kullanılan görseller; Arslanköy Mahallesi Facebook sayfasından ve Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu