Gezi Rehberi

Mersin Arkum nerede, nasıl gidilir? Arkum Plajı’nın denizi ve sahili nasıl?

Arkum, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı eski bir beldedir. Arkum sahili, masmavi, berrak denize ve ince kumlardan oluşan çok uzun kumsala sahiptir.

Arkum, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı eski bir beldedir. Arkum sahili, masmavi, berrak denize ve ince kumlardan oluşan çok uzun kumsala sahiptir. Bu yazıda Mersin Arkum nerede ve nasıl gidilir? Arkum Plajı’nın denizi ve sahili nasıl? Arkum balık-yengeç restaurantları gibi bilgilere yer vereceğiz.

Mersin’de Ne Yapılır’da Mersin’de denize girilecek en iyi yerleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Mersin’in çok fazla bilinmeyen, sığ ve berrak suyu, çok uzun kumsalı ve iki yengeç ve balık restoranı ile Arkum’u anlatıyoruz.

ARKUM NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Arkum, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı eski bir beldedir. Arkum Halk Plajı, yazlık siteleri ve restoranlarıyla bilinen Arkum‘un geri kalan kısmında çilek ve muz seraları başta olmak üzere genel olarak tarım yapılmaktadır.

Arkum’da dere ve restaurant görseli – Mersindeneyapilir.com

Mersin’in en batıdaki merkez ilçesi Mezitli ile Arkum arası 72 kilometre olup, Mersin-Antalya Yolu / D400 üzerinden araç yolculuğu yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmektedir.

ARKUM PLAJI’NIN DENİZİ VE SAHİLİ NASILDIR?

Arkum Plajı’nın sahili ince kumlardan oluşmakta, denizin su seviyesi sığ, su sıcaklığı düşük yani soğuktur. Mersin‘in yaz sıcağında serinleten Arkum denizi, bazı noktaları dışında sığ olduğu için ailecek denize girmeye uygundur.

Arkum Plajı girişi ücretsiz olup, otopark yeri olsa da hafta sonları, özellikle öğleden sonra park yeri sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Şemsiye ve şezlong kiralama hizmeti olmadığı için hazırlıklı gidilmesi önerilmektedir.

Arkum sahili görseli – Mersindeneyapilir.com

Uyarı: Akşam saatlerinde civarda bulunan kurutulmuş bataklık nedeniyle sinek baskını olduğu söylenmektedir.

ARKUM’DA NE YENİR? BOĞAZ RESTAURANT VE CENGİZ’İN YERİ

Arkum sahilinde derenin iki tarafında, karşılıklı iki restaurant bulunmaktadır. Yengeç ve balık restoranları olarak bilinen Boğaz Restaurant ve Cengiz’in Yeri, bölgenin en popüler restoranlarındandır.

Boğaz Restaurant’dan görsel – Mersindeneyapilir.com

Restoranların fiyat aralığı yüksek olmasa da sipariş vermeden önce balık ve deniz ürünlerinin fiyatlarını sormaları önerilmektedir. Balık dışında kalamar, patates kızartması gibi atıştırmalıklar bulunmaktadır.

Arkum Restaurantları görseli – Mersindeneyapilir.com

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu