Gezi Rehberi

Makam-ı Danyal Cami Tarsus (Danyal Peygamber Türbesi) nerede nasıl gidilir?

Makam-ı Danyal Cami, Tarsus ilçe merkezinde Kubat Paşa Medresesi'nin yanında bulunmaktadır. 1857 yılında Danyal Peygamber'e ait sembolik türbenin üzerine yapılan cami, türbenin kutsallığından ötürü Makam Cami olarak adlandırılmış, 1960'lı yıllarda camiye ilave olarak son cemaat bölümü yapılmıştır.

Makam-ı Danyal Cami, Tarsus ilçe merkezinde Kubat Paşa Medresesi’nin yanında bulunmaktadır. 1857 yılında Danyal Peygamber‘e ait sembolik türbenin üzerine yapılan cami, türbenin kutsallığından ötürü Makam Cami olarak adlandırılmış, 1960’lı yıllarda camiye ilave olarak son cemaat bölümü yapılmıştır. Gelelim Makam-ı Danyal Cami Tarsus nerede nasıl gidilir? Danyal Peygamber Türbesi nerede, Danyal Peygamber kimdir hakkında bilgiler gibi soruların yanıtlarına…

DANYAL PEYGAMBER KİMDİR? HAYATI, ÖNEMİ

M.Ö. 605 yılında Kudüs’te dünyaya gelen Danyal Peygamber rivayete göre; Babil Kralı II. Nabukadnaser rüyasında İsrailoğullarından gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını öğrenerek İsrailoğullarından doğan tüm erkek çocukların öldürülmesini emretmesiyle, ailesi tarafından dağ başında bir mağaraya bırakılmıştır.

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Mağarada biri erkek diğeri dişi iki aslan tarafından büyütülen Danyal Peygamber, gençlik çağına gelince tekrar kavmi arasına karışır ve Yahudileri Babil esaretinden bilgisi ve kehaneti ile kurtararak Bereket dağıtan bir peygamber olarak anılmaya başlar.

DANYAL PEYGAMBER’İN TARSUS’A GELİŞİ

Kilikya Kralı Syenessis, kıtlık döneminde Danyal Peygamber’i Tarsus’a davet eder. Onun gelişiyle Tarsus’a bolluk ve bereket beraberinde gelir. Bunu gören halk, Hz. Danyal’ın gitmesine izin vermez ve ölünceye kadar Tarsus’ta yaşar.

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

MAKAM-I DANYAL CAMİ TARSUS’TA NEREDE?

Danyal Peygamber Kabri – Makam-ı Şerif Cami (Danyal Cami), Tarsus’un merkezinde Şehitkerim mahallesindedir. Danyal Peygamber’in kabrine yürüme mesafesinde St. Paul Kilisesi, Eski Tarsus Evleri, Tarsus Kültür Merkezi gibi gezilecek yerler bulunmaktadır.

Adres: Şehitkerim, 33440 Tarsus/Mersin

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

MAKAM-I DANYAL CAMİ’YE NASIL GİDİLİR? YOL TARİFİ

Mersin Merkez ile Tarsus ilçe merkezi arası 30 kilometre olup araçla yaklaşık 45-46 dakika sürmektedir. Mersin Otogarı’ndan Tarsus’a giden otobüslerle ilçeye gidebilir ve Tarsus Devlet Hastanesi, St. Paul Kilisesi gibi merkezde yer alan yerlere giden şehir içi dolmuşlarla Makam-ı Danyal Cami‘ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçla camiye gidecekler, aşağıdaki haritadan yararlanabilir.

Yazı, tarsus.gov.tr’de yer alan bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu