Gezi Rehberi

Kubat Paşa Medresesi, Tarsus

Kubat Paşa Medresesi, geleneksel Selçuklu mimari tarzında yaptırılmış olup, günümüzde Tarsus ilçe merkezinde Ulu Camii'nin yaklaşık 150 metre kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

Kubat Paşa Medresesi, geleneksel Selçuklu mimari tarzında yaptırılmış olup, günümüzde Tarsus ilçe merkezinde Ulu Camii‘nin yaklaşık 150 metre kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

KUBAT PAŞA MEDRESESİ HAKKINDA BİLGİLER

Medrese, Tarsus kent merkezinde Ulu Camii’nin 150 metre yakınında bulunmaktadır. Ramazanoğlu Beyi Kubat Paşa tarafından, geleneksel Selçuklu mimari tarzında yaptırılmıştır.

Medrese görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Medrese, düzgün kesme taştan dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş olup mimari olarak açık avlulu medrese planına sahiptir. Batısında dışa çıkıntı yapan ana giriş kapısı ile dikkat çekmektedir. Açık avlulu ve tek katlı yapıya bir portaldan girilmekte ve giriş eyvanında avluya geçilmektedir.

Binanın ortada bulunan avluya açılan tam 16 odası bulunmaktadır. Odaların kapı girişleri ve pencereleri ahşap, pencerelerin korkuluk demirleri ise Osmanlı cami ve medrese binalarının tarzına uygun şekilde çokgen bağlantılı kare formundadır. (Kaynak)

Medrese görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Kubat Paşa Medresesi Nerededir, Nasıl Gidilir?

Medrese, Mersin’in Tarsus ilçe merkezi Şehitkerim mahallesinde, Ulu Cami, St. Paul Kilisesi, Antik Yol gibi Tarsus’ta gezilecek yerlere yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu