Gezi Rehberi

Korykos Antik Kenti Kızkalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Hititlerden yakın geçmişe kadar Akdeniz'deki en önemli liman kentlerden biri olan Korykos, 2014 yılında Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi. Günümüzde Mersin'in 60 km güney batısında Kızkalesi mahallesinde yer alan kent, Korykos adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulmuştur...

Hititlerden yakın geçmişe kadar Akdeniz’deki en önemli liman kentlerden biri olan Korykos, 2014 yılında Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi. Günümüzde Mersin’in 60 km güney batısında Kızkalesi mahallesinde yer alan kent, Korykos adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulmuştur. Gelelim Korykos Antik Kenti Kızkalesi nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Hitit döneminde başlayıp, Helenistik, Roma, Bizans ve Ermeni dönemleriyle devam eden tarihsel süreçte Akdeniz’deki önemli liman kentlerinden olan Korykos‘da Helenistik dönemde coğrafi avantajı kullanarak güvenli bir şehir oluşturulurken, hem deniz hem de kara kalesi ile ikili bir savunma sistemi oluşturulmuştur.

Limanı sayesinde Roma döneminde 500 yıl boyunca zeytin üretiminde, zeytinyağı ve şarap ticaretinde öne çıkan kent, günümüzde Kilikya’nın en iyi korunan antik kentlerinden biri halindedir.

Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ NEREDE?

Mersin’in 60 km güney batısında Kızkalesi mahallesinde yer alan antik kent, Mersin’in Erdemli ilçesinde Mersin-Antalya karayolu üzerindedir.

Adres: Kızkalesi, 33790 Erdemli/Mersin

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Korykos’a Mersin-Antalya karayolu üzerinden, Mersin Merkez’den toplu taşıma araçları olarak belediye otobüsü, Silifke Koop ve Mes Koop ile, özel araçla ise karayolunu takip ederek yaklaşık 60 km’lik seyahatin ardından ulaşım sağlanabilecektir.

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Mersin Kız Kalesi giriş ücreti 10 TL olup, Deniz Kalesi ziyarete açık, dış kale ziyarete kapalıdır. Korykos Antik Kenti Kızkalesi ziyaret saatleri; yaz dönemi saat 10.00 – 17.00, kış dönemi ise 08.30 – 17.00 arasıdır.

Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu