Gezi Rehberi

Kleopatra Kapısı (Deniz Kapısı), Tarsus

Kleopatra Kapısı, Tarsus ilçe merkezinde, Mersin Caddesi üzerinde geniş bir alanda bulunan, antik kente ait ayakta kalan tek kapıdır.

Kleopatra Kapısı, Tarsus ilçe merkezinde, Mersin Caddesi üzerinde geniş bir alanda bulunan, antik kente ait ayakta kalan tek kapıdır. Bu yazımızda Tarsus Kleopatra Kapısı nerede, ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır? gibi birçok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

KLEOPATRA KAPISI HAKKINDA BİLGİLER

Deniz Kapısı’nın yapım dönemi hakkında araştırmalar, inşası sırasında kullanılan malzemeye göre Bizans Dönemi sonları veya Abbasi Dönemi’nde yapıldığını göstermektedir. Ayrıca şimdiki kapının bulunduğu yer, daha önce eskisinin varlığını da göstermektedir. Antik Tarsus kentine girişi sağlayan Dağ Kapısı, Adana Kapısı ve Deniz Kapısı olmak üzere üç kapısı bulunmaktaydı.

Tarsus Deniz Kapısı görseli Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Yapımında kesme taşlar ve Horasan harcı kullanılmış, geçidi oluşturan tek kemeri at nalı şeklinde olup kapının yerden yüksekliği 8,5 metre, ortada kalan genişliği ise 5.60 metredir. İç içe iki surdan oluşan kentte savaş anında kapılar kapanmaktaydı. Kleopatra Kapısı da bu surların kapılarından birisidir. (Kaynak)

Kleopatra Kapısı hikayesi: “Mısır’ın tahtında oturan ünlü Kraliçe Kleopatra ve genç imparator adayı Romalı General Marcus Antonius buluşmak üzere Tarsus’a geldiklerinde büyük bir törenle karşılandıkları, kent halkının büyülendiği ve Tarsus’u bir anda dünyanın kalbinin attığı en önemli merkez haline getirdiği, Kleopatra ve Marcus Antonius’un birbirlerine duydukları aşkın gücü”

Tarsus Deniz Kapısı görseli Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

TARSUS KLEOPATRA KAPISI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Deniz Kapısı, Tarsus ilçe merkezinde İsmet Paşa Bulvarı ortasında, St. Paul Kuyusu, Antik Cadde, Tarsus Kültür Merkezi, Tarsus Belediyesi Nikah Salonu, Tarsus Ortadoğu Cerrahi Tıp Merkezi gibi birçok yere yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Kapının gece görünümü – Google Haritalar @Yasin B.
Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu