Gezi Rehberi

Kızlar Kalesi Manastırı, Toroslar

Kızlar Kalesi veya Kızlar Manastırı, Çandır Kalesi'nin ve köyünün güney doğusunda bulunan bir tarihi yapıdır.

Kızlar Kalesi veya Kızlar Manastırı, Çandır Kalesi’nin ve köyünün güney doğusunda bulunan bir tarihi yapıdır. Halk arasında kale olarak bilinen yapının aslında manastır olduğu anlaşılmıştır.

KIZLAR KALESİ MANASTIRI

Mersin’in Toroslar ilçesinde Çandır Köyü civarında bulunan Kızlar Manastırı, yüksek bir tepenin eteklerinde yer alan burunda kurulmuştur. Mimari kalıntıların çok azı günümüze gelebilmiş olup, ana kaya önüne çekilen set duvarının tamamı günümüze gelene kadar kaybolmuştur. Üzerinde 18 satırlık Ermenice yazıtın bulunduğu duvar ise halen sağlamdır. (Kaynak)

Kızlar Manastırı Görseli | Google Haritalar @Ahmet E.

KIZLAR KALESİ MANASTIRI NEREDE?

Manastır, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Çandır Köyü‘nün (Yaylası) doğu-güney doğusunda bulunmaktadır. Asfalt yol ile bir noktasına kadar gidilebilen yerin yol tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

KIZLAR MANASTIRI’NA NASIL GİDİLİR?

Manastıra gidilirken, Çandır Kalesi yolundan geri döndükten sonra Sinap Kalesi’ne sapan yola değil Ayvagediği yoluna da sapmadan sola ayrılan stabilize yoldan dere kenarına inilir, sonrasında tekrar sola dönülerek dere takip edilir.

Kızlar Manastırı Görseli | Google Haritalar @Yagiz

Araba yolculuğu bir noktada bitecek olup sonrasında yürüyerek ve tırmanılarak manastıra çıkılmaktadır. Ulaşımı oldukça zor olan Kızlar Kalesi / Manastırı’na yukarıdaki haritadan yardım alarak gidebilirsiniz.

GÖZNE KALESİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

ÇANDIR KALESİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak
mersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu