Gezi Rehberi

Kızkalesi Plajı nerede nasıl gidilir? Kızkalesi Plajı giriş ücreti 2021 ne kadar?

Ülkemizin görülmesi gereken 100 yeri arasında yer alan Kızkalesi, Mersin'in en önemli kültürel miraslarından olup, plajı Mersin'de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir.

Ülkemizin görülmesi gereken 100 yeri arasında yer alan Kızkalesi, Mersin’in en önemli kültürel miraslarından olup, plajı Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir. Peki Kızkalesi Plajı nerede nasıl gidilir? Kızkalesi Plajı giriş ücreti 2021 ne kadar? Şezlong ve şemsiye ücreti nedir?

KIZKALESİ PLAJI HAKKINDA BİLGİLER, HİZMETLER

  • Sahil şeridi üzerinde yer alan büfelerde sıcak-soğuk içecekler ve aperatif yiyecekler.
  • Duş, WC ve duşa kabin hizmeti
  • Cankurtaran ve güvenlik hizmeti
  • Şezlong hizmeti

Kızkalesi Plajı Mersin’in en ünlü plajlarından birisi olup, yaz döneminde en kalabalık yerlerdendir. Denizi sığ ve dalgasız olan Kızkalesi Plajı‘na sakin bir dönemde gitmek isterseniz Mayıs ve Eylül ayını tercih edebilirsiniz.

KIZKALESİ PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR 2021? ŞEZLONG ŞEMSİYE ÜCRETİ NE KADAR?

Kızkalesi Plajı giriş ücreti 2021 yılı için olmamakla birlikte şezlong ve şemsiye ücreti alınmaktadır. 2020 yılı için şezlong-şemsiye ücreti olarak ortalama 20 TL alınmakla birlikte 2021 yılı ücreti henüz belli olmamıştır.

Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

KIZKALESİ PLAJI NEREDE NASIL GİDİLİR?

Mersin – Antalya karayolu üzerinde Mersin merkeze 60 km, Erdemli’ye 23 km ve Silifke’ye 28 km uzaklıkta olan Kızkalesi Plajı‘na toplu taşıma ile ulaşım için Mersin Merkez’den yazın 5 dakikada bir, kışın 15 dakikada bir Silifke Koop otobüsleri kalkmaktadır.

Hatay ve Adana’dan Antalya’ya giden tüm otobüsler ile Konya ve Karaman’dan Adana’ya giden tüm otobüsler Kızkalesi’nden geçmekte ve burada yolcu indirmektedir.

Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Hitit döneminde başlayıp, Helenistik, Roma, Bizans ve Ermeni dönemleriyle devam eden tarihsel süreçte Akdeniz’deki önemli liman kentlerinden olan Korykos‘da Helenistik dönemde coğrafi avantajı kullanarak güvenli bir şehir oluşturulurken, hem deniz hem de kara kalesi ile ikili bir savunma sistemi oluşturulmuştur.

Limanı sayesinde Roma döneminde 500 yıl boyunca zeytin üretiminde, zeytinyağı ve şarap ticaretinde öne çıkan kent, günümüzde Kilikya’nın en iyi korunan antik kentlerinden biri halindedir.

Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

KIZKALESİ EFSANESİ NEDİR? KIZKALESİ HİKAYESİ

Diğer deniz yapılarının hikayesi ile aynı olan Kızkalesi Efsanesi, Kızkalesi Hikayesi şu şekildedir;

Korykos’un o dönemki kralı, kız çocuğu olsun diye dualar eder ve sonunda rüyası gerçek olur. Prenses herkesin sevgisini kazanan genç bir kız olduğunda kente gelen bir falcının kötü kehaneti ile karşılaşır. Falcı, kızı bir yılanın sokacağını ve kızın kaderini kimsenin değiştiremeyeceğini söyler.

Kral, kehaneti bozmak, kızını korumak için denizin ortasına bir kale yaptırır ve kızını oraya yerleştirir. Bir gün karadan giden üzüm sepeti içerisine giren yılan kaleye gelerek prensesi sokarak öldürür.

Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.
Kaynak
denizkizi.com.tr/kizkalesi-plaji/

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu