Gezi Rehberi

Kızkalesi (Gezi Rehberi, Yapılacak Aktiviteler)

Kızkalesi, Mersin'in önemli turistik yerlerinden birisi olup Erdemli ilçesinde bulunmaktadır. Korykos Antik Kenti'nin günümüzdeki adı olan Kızkalesi, kara ve deniz kalesinin yanı sıra plajı ile kültür turizmi ve yaz turizmi açısından önemli bir merkezdir.

Kızkalesi, Mersin’in önemli turistik yerlerinden birisi olup Erdemli ilçesinde bulunmaktadır. Korykos Antik Kenti‘nin günümüzdeki adı olan Kızkalesi, kara ve deniz kalesinin yanı sıra plajı ile kültür turizmi ve yaz turizmi açısından önemli bir merkezdir.

Bu yazımızda Kızkalesi nerede nasıl gidilir? Kızkalesi’nde yapılacak aktiviteler, Kızkalesi’nde nerede kalınır? nerede ne yenir? ne yapılır? gibi birçok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

KIZKALESİ, ERDEMLİ

Mersin’in Erdemli ilçesinin önemli turizm merkezi olan Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersin merkeze 60 kilometre mesafede olup tarihi adı Korykos’tur. 1992 yılında belediye olan Kızkalesi daha sonra yeni yasa ile birlikte Erdemli’ye bağlı mahalle olmuştur.

Korykos Antik Kenti

Hititlerden yakın geçmişe kadar Akdeniz’deki en önemli liman kentlerden biri olan Korykos, 2014 yılında Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi. Günümüzde Mersin’in 60 km güney batısında Kızkalesi mahallesinde yer alan kent, Korykos adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulmuştur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı korykos_kizkalesi_mersinde_ne_yapilir-1.jpg
Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

Hitit döneminde başlayıp, Helenistik, Roma, Bizans ve Ermeni dönemleriyle devam eden tarihsel süreçte Akdeniz’deki önemli liman kentlerinden olan Korykos‘da Helenistik dönemde coğrafi avantajı kullanarak güvenli bir şehir oluşturulurken, hem deniz hem de kara kalesi ile ikili bir savunma sistemi oluşturulmuştur.

Limanı sayesinde Roma döneminde 500 yıl boyunca zeytin üretiminde, zeytinyağı ve şarap ticaretinde öne çıkan kent, günümüzde Kilikya’nın en iyi korunan antik kentlerinden biri halindedir.

Kızkalesi Plajı, Erdemli

Ülkemizin görülmesi gereken 100 yeri arasında yer alan Kızkalesi,  Mersin’in en önemli kültürel miraslarından olup, plajı Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kizkalesi_plaji_mersinde_ne_yapilir-2-1024x594.jpg
Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

KIZKALESİ PLAJI HAKKINDA BİLGİLER, HİZMETLER

  • Sahil şeridi üzerinde yer alan büfelerde sıcak-soğuk içecekler ve aperatif yiyecekler.
  • Duş, WC ve duşa kabin hizmeti
  • Cankurtaran ve güvenlik hizmeti
  • Şezlong hizmeti

Kızkalesi Plajı Mersin’in en ünlü plajlarından birisi olup, yaz döneminde en kalabalık yerlerdendir. Denizi sığ ve dalgasız olan Kızkalesi Plajı‘na sakin bir dönemde gitmek isterseniz Mayıs ve Eylül ayını tercih edebilirsiniz. (Kaynak)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kizkalesi_plaji_mersinde_ne_yapilir-1-1024x594.jpg
Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

KIZKALESİ PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR 2021? ŞEZLONG ŞEMSİYE ÜCRETİ NE KADAR?

Kızkalesi Plajı giriş ücreti 2021 yılı için olmamakla birlikte şezlong ve şemsiye ücreti alınmaktadır. 2020 yılı için şezlong-şemsiye ücreti olarak ortalama 20 TL alınmakla birlikte 2021 yılı ücreti henüz belli olmamıştır.

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ NEREDE?

Mersin’in 60 km güney batısında Kızkalesi mahallesinde yer alan antik kent, Mersin’in Erdemli ilçesinde Mersin-Antalya karayolu üzerindedir.

Adres: Kızkalesi, 33790 Erdemli/Mersin

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı korykos_kizkalesi_mersinde_ne_yapilir-1.jpg
Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Korykos’a Mersin-Antalya karayolu üzerinden, Mersin Merkez’den toplu taşıma araçları olarak belediye otobüsü, Silifke Koop ve Mes Koop ile, özel araçla ise karayolunu takip ederek yaklaşık 60 km’lik seyahatin ardından ulaşım sağlanabilecektir.

KORYKOS ANTİK KENTİ KIZKALESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Mersin Kız Kalesi giriş ücreti 10 TL olup, Deniz Kalesi ziyarete açık, dış kale ziyarete kapalıdır. Korykos Antik Kenti Kızkalesi ziyaret saatleri; yaz dönemi saat 10.00 – 17.00, kış dönemi ise 08.30 – 17.00 arasıdır.

KIZKALESİ EFSANESİ NEDİR? KIZKALESİ HİKAYESİ

Diğer deniz yapılarının hikayesi ile aynı olan Kızkalesi Efsanesi, Kızkalesi Hikayesi şu şekildedir;

Korykos’un o dönemki kralı, kız çocuğu olsun diye dualar eder ve sonunda rüyası gerçek olur. Prenses herkesin sevgisini kazanan genç bir kız olduğunda kente gelen bir falcının kötü kehaneti ile karşılaşır. Falcı, kızı bir yılanın sokacağını ve kızın kaderini kimsenin değiştiremeyeceğini söyler.

Kral, kehaneti bozmak, kızını korumak için denizin ortasına bir kale yaptırır ve kızını oraya yerleştirir. Bir gün karadan giden üzüm sepeti içerisine giren yılan kaleye gelerek prensesi sokarak öldürür.

Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

KIZKALESİ’NDE NEREDE KALINIR? OTELLER, PANSİYONLAR

Peri Hotel, Kızkalesi Otelleri, Olba Hotel, Hotel Angel Saadet ve Barış Otel, Kızkalesi’ne yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Hotel Angel Saadet 3 yıldızlı olup, konforlu konaklama adına birçok imkan sunmaktadır. Barış Otel ve Peri Hotel uygun fiyata iyi konaklama şansı sunan otellerdendir.

Kızkalesi’nde nerede kalınır? diyenler Kızkalesi Otelleri linkine tıklayarak güncel oda fiyatlarını öğrenebilir.

KIZKALESİ’NDE NEREDE NE YENİR?

Kızkalesi’nde et ve balık restoranların yanı sıra köy kahvaltısı yapılabilecek çok sayıda mekan bulunmaktadır. Kızkalesi’nde nerede ne yenir? diyenler için önerilerimiz şu şekildedir;

  • Palmiye Kebap Urfa Sofrası
  • Kumsal Restaurant
  • Zeugma Restaurant
  • Akdeniz Restoran
Kaynak
kulturportali.gov.trdenizkizi.com.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu