Gezi Rehberi

Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus

Kırkkaşık Bedesteni, Ramazanoğlu Beyliği'nden Piri Paşa'nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında Ulu Cami ile birlikte yaptırılan, imarethane ve medrese olarak kullanılan Tarsus'un en önemli tarihi yapılarından birisidir.

Kırkkaşık Bedesteni, Ramazanoğlu Beyliği’nden Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında Ulu Cami ile birlikte yaptırılan, imarethane ve medrese olarak kullanılan Tarsus‘un en önemli tarihi yapılarından birisidir.

KIRKKAŞIK BEDESTENİ HAKKINDA BİLGİLER

Tarsus kent merkezinde bulunan Kırkkaşık Bedesteni, İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen şeklinde tasarlanan bedestenin tamamı kesme taştan yapılmıştır. Doğu, batı ve kuzeyinde bulunan beşik tonozlu kapılardan içeri girilen yapının 25 odalı olan bedesten, adını dış cephesindeki kaşık süslemesinden almıştır.

Bedestenin yandan görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Bir süre ‘Beyaz Çarşı‘ adıyla kullanılan bedesten, 1960’lı yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Kapalıçarşı olarak kullanılmaya devam etmiştir. Tarsus Belediyesi tarafından yeniden restore edilmiş olup, Tarihi Kentler Birliği tarafından “Proje Yarışma Ödülü” almıştır.

Yüzyıllar boyunca birçok farklı kültüre hizmet veren Kırkkaşık Bedesteni, yöresel el sanatlarına ait seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma gibi turistik hediyelik ürünlerin sunulduğu iş yerleri ve yöresel Tarsus lezzetlerinin sunulduğu işletmeler ile turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bir yerdir. (Kaynak)

Bedestenin içeriden görseli Google Haritalar’dan alınmıştır. @Ugur D.

Kırkkaşık Bedesteni Nerededir? Nasıl Gidilir?

Adres: Şehitkerim, 3404. Sk. No:13, 33440 Tarsus/Mersin

Bedesten, Tarsus ilçe merkezi Şehitkerim mahallesinde, Ulu Cami, St. Paul Kuyusu ve diğer tarihi yerlerin yanında bulunmaktadır. Tarsus ilçe merkezine giden toplu ulaşım araçlarıyla bedestene gidebilirsiniz.

Bedestenin kapısından görseli Google Haritalar’dan alınmıştır. @Onur Ö.
Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu