Gezi Rehberi

Kıbrıs Barış Harekatı Şehitliği, Silifke

Kıbrıs Barış Harekatı Şehitliği, Mersin ilinin Silifke ilçesi kırsal alanında bulunan bir şehitliktir.

Kıbrıs Barış Harekatı Şehitliği, Mersin ilinin Silifke ilçesi kırsal alanında bulunan bir şehitliktir. Çam ormanları ile çevrili şehitliğin karşısında piknik alanı da bulunmaktadır.

Kıbrıs Barış Harekatı Şehitliği

Kıbrıs Barış Harekatı‘nda şehit düşen 454 subat, astsubay, er ve erbaş anısına Mersin’de Silifke-Gülnar yolunun 5. kilometresi Çamdüzü mevkiinde bir hatıra ormanı oluşturulmuştur.

Kıbrıs Şehitliği görseli | Google Haritalar

Yapımı 1976 yılında tamamlanan ve 9 hektarlık bir alanı kaplayan şehitlikte, Atatürk Anıtı ve tören alanı ile çevresinde şehitlerimizin sembolik mezarları bulunmaktadır. Her mezarın yanına bir de ağaç dikilmiştir.

1874 Kıbrıs Barış Harekatı’nda ele geçirilen Rum tank, top, zırhlı araç ve silahların bir kısmı şehitlikte sergilenmektedir. (Kaynak)

Kıbrıs Şehitliği’nden tank görseli | Google Haritalar

Kıbrıs Barış Harekatı Şehitliği nerede, nasıl gidilir?

Kıbrıs Şehitliği, Silifke-Gülnar yolu üzerinde Silifke’ye bağlı Bahçederesi mahallesinde bulunmaktadır. Şehitlik, Mersin Silifke OSB’ye ve Silifke Mezarlığı’na yakın konumdadır.

Kıbrıs Şehitliği ile Mersin’in Merkez ilçesi Yenişehir arası mesafe 95 kilometre olup, araç yolculuğu yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Haritadan yardım alarak şehitliğe kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak
Silifke.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu