Gezi Rehberi

Kelenderis Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Kelenderis Antik Kenti, günümüzde Mersin'in Aydıncık ilçesinde bulunan 1987 yılında kazıların başladığı, Kilikya'nın en eski antik tanrılarından Sandon tarafından kurulduğu düşünülen antik kenttir...

Kelenderis Antik Kenti, günümüzde Mersin’in Aydıncık ilçesinde bulunan 1987 yılında kazıların başladığı, Kilikya‘nın en eski antik tanrılarından Sandon tarafından kurulduğu düşünülen antik kenttir. Gelelim Kelenderis Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

KELENDERİS ANTİK KENTİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Antik kaynaklara göre Kilikya’nın en eski antik tanrılarından Sandon tarafından kurulan Kelenderis (Celenderis) kentinin ilk halkı Luvilerdir. Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden olan Kelenderis’e konumu dolayısıyla M.Ö. 10 yüzyıldan itibaren Fenikeliler, M.Ö. 9. yüzyıl sonlarında ise İyonyalılar yerleşerek koloni kurmuşlardır. M.Ö. 6. yüzyılda Dağlık Kilikya’da kurulan Pirindu Krallığı’nın başkenti Kirşu’nun limanı olan Kelenderis, yüzyılın ortalarında önce Babil daha sonra Persler tarafından işgal edilmiştir.

Pers egemenliğine rağmen ticari bağımsızlığını koruyan kent, M.S. 1’inci yüzyılda kısa süreliğine Kommagene Krallığı hakimiyetine girmiş sonrasında Roma İmparatorluğu himayesinde yarı bağımsız bir kent haline gelmiştir. 6 ve 7’inci yüzyılda Arap saldırıları sonrası kent, surlar içerisine sıkışarak küçülmüştür. Yakın geçmişte ise Celenderis Antik Kenti 13-15. yy aralığında Selçukluların ve Karamanoğulları’nın 15’inci yüzyıl sonlarında ise Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesine girmiştir.

Görsel, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

KELENDERİS ANTİK KENTİ NEREDE?

Kelenderis, bugün Mersin’in Aydıncık ilçe merkezinde Antalya-Mersin karayoluna yakın bir konumda, Aydıncık Limanı’nın yanında bulunmaktadır.

Adres: Merkez, Kocabağ Sk. No:7, 33840 Aydıncık/Mersin

KELENDERİS ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez’den Kelenderis’e ulaşım için Aydıncık’a belediye otobüsü veya Antalya’ya giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Özel araçla Aydıncık’a gidecekler için; Mersin Merkez – Aydıncık arası 184 km mesafe bulunmakta ve araçla ortalama 3 saat 5 dakika sürmektedir. Aşağıdaki harita yardımıyla antik kente kolayca ulaşabilirsiniz…

KELENDERİS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADARDIR 2021?

Kelenderis Antik Kenti ziyaret saatleri için belirlenen herhangi bir zaman sınırlaması yoktur, her gün ziyaret edilebilmektedir.

Görsel, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

Kalenderis Antik Kenti giriş ücreti yoktur, antik kenti ücretsiz gezebilirsiniz.

Kaynak
Wikipedia.comKulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu