Gezi Rehberi

Karakabaklı Ören Yeri, Silifke

Karakabaklı Ören Yeri, günümüzde Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan, Roma İmparatorluğu döneminden kalan bir yerleşim yeri örenidir.

Karakabaklı Ören Yeri, günümüzde Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan, Roma İmparatorluğu döneminden kalan bir yerleşim yeri örenidir. 3 hektarlık bir alanı kaplayan yerleşim yerinde Korasion antik kentine giden bir Roma yolu vardır.

KARAKABAKLI TARİHİ

Karakabaklı‘da ilk yerleşim Helenistik döneme ait olsa da kalıntılar genel olarak Roma İmparatorluğu ve erken Bizans İmparatorluğu dönemlerine aittir. Yerleşim yeri 5’inci ve 6’ıncı yüzyıllarda en parlak dönemini yaşamıştır.

Karakabaklı yerleşim yeri kalıntıları | Silifke Belediyesi internet sitesi

Karakabaklı ekonomisi, Taşlık Kilikya bölgesinin diğer yerleşim yerleri gibi zeytin ve üzüme dayanıyordu. Bölgedeki parlak dönem Arapların bölgeye gelişi ile son bulmuştur.

KARAKABAKLI ÖREN YERİ KALINTILARI

3 hektarlık bir alanı kaplayan Karakabaklı yerleşim yerinde Korasion antik kentine giden bir Roma yolu vardır. Yerleşim yerinde Bizans döneminin üç farklı bina tipine ait bina kalıntıları bulunmaktadır. Karakabaklı’daki en önemli kalıntı ise üç nefli kilise örenidir. (Kaynak)

Karakabaklı yerleşim yeri kalıntıları | Silifke Belediyesi internet sitesi

KARAKABAKLI ÖREN YERİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Ören yeri, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Karadedeli‘nin kuzeyinde, 7 kilometre uzaklıktadır. Ören yeri ile Mersin’in merkez ilçesi Yenişehir arasındaki mesafe 82 kilometre olup araç yolculuğu trafik durumu harici 1 saat 15 dakika civarı sürmektedir. Aşağıdaki haritadan ören yerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yazıda kullanılan resimler Silifke.bel.tr‘den alınmıştır.

Kaynak
Wikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu