Gezi Rehberi

Karaduvar Ören Yeri (Anchiale)

Karaduvar veya eski ismiyle Anchiale, Mersin'in Akdeniz ilçesinde bulunan antik kenttir. Anchiale hakkında yazılı ilk bilgi Strabon tarafından verilmiştir.

Karaduvar veya eski ismiyle Anchiale, Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan antik kenttir. Anchiale hakkında yazılı ilk bilgi Strabon tarafından verilmiştir. Strabon, Aristobulos’u kaynak göstererek, Asur Kralı Sardanapal’ın Tarsus ile Anchiale’yi bir gün içinde inşa ettiğini yazmıştır.

Anchiale Tarihi Hakkında Bilgiler

Efsaneye göre İssos Savaşı’ndan hemen önce Büyük İskender Anchiale’ye gelmiş, yerel halk kendisine Sardanapalus’un mezarını göstermiştir. Lahitin kenarında; Sardanapalus’un Anchialus (Karaduvar) ve Tarsus’u tek bir günde kurduğu yazdığını görmüştür. Ancak günümüzde mezara ilişkin bir kayıt yoktur.

Anchiale Antik Kenti kalıntıları

Kentte su kemerleri, yapı kalıntıları, bir höyük, Romalılardan kalma mozaikli bir hamam kalıntısı bulunsa da günümüzde su kemeri dışında ayakta kalan tarihi yapı yoktur. (Kaynak)

Karaduvar Antik Kenti’nden günümüze gelen Su Kemeri | Mersin.web.tr

Karaduvar Nerededir, Nasıl Gidilir?

Karaduvar günümüzde Mersin’in Akdeniz ilçesinde deniz kenarında bulunmaktadır. Aşağıda bulunan harita yardımıyla Karaduvar‘a rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak
wikipedia.orgmersin.web.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu