Gezi Rehberi

Kanlıdivane Ören Yeri Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Günümüzde Mersin'in Erdemli ilçesinde yer alan Kanlıdivane, M.Ö. 3. yüzyılda kurulan ve Elaiussa Sebaste'nin sur dışında yer alan uzantısı olduğu düşünülen antik kenttir...

Günümüzde Mersin’in Erdemli ilçesinde yer alan Kanlıdivane, M.Ö. 3. yüzyılda kurulan ve Elaiussa Sebaste’nin sur dışında yer alan uzantısı olduğu düşünülen antik kenttir. 19. yüzyıl ortalarında Fransız gezgin Victor Langlois tarafından keşfedilen kent, 1970’li yıllarda kazılarla ortaya çıkarılmıştır. Gelelim Kanlıdivane Ören Yeri nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

KANLIDİVANE ÖREN YERİ NEREDE?

Kanlıdivane Antik Kenti, Mersin’in Erdemli ilçesi Kumkuyu mahallesi Ayaş beldesinde bulunmaktadır.

Adres: Kumkuyu, Kanlı Divane Cd., 33750 Ayaş Bld./Erdemli/Mersin

Görsel muze.gov.tr’den alınmıştır.

KANLIDİVANE ÖREN YERİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin ile Kumkuyu mahallesi arası yaklaşık 66 km olup, arabayla bu mesafe yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürmektedir. Toplu ulaşım araçlarıyla (belediye otobüsü, Mes koop ve Silifke Koop) ile Kumkuyu’ya gidebilir sonrasında araç kiralayarak Kanlıdivane’ye gidebilirsiniz. Özel aracıyla antik kente gidecek olanlar aşağıdaki haritadan yararlanabilir.

KANLIDİVANE HAKKINDA BİLGİLER

Günümüzde Mersin’in Erdemli ilçesinde yer alan Kanlıdivane, M.Ö. 3. yüzyılda kurulan ve Elaiussa Sebaste’nin sur dışında yer alan uzantısı olduğu düşünülen antik kenttir. 19. yüzyıl ortalarında Fransız gezgin Victor Langlois tarafından keşfedilen kent, 1970’li yıllarda kazılarla ortaya çıkarılmıştır.

M.Ö. 2. yüzyılda Olba Krallığı’na bağlı olan Kanlıdivane ya da o zamanki adıyla Kanytella, Olba’nın denize açılan yolu, yani limanı görevini üstlenmiştir.

Görsel muze.gov.tr’den alınmıştır.

Kanlıdivane Antik Kenti’nde Hellenistik Kule, Obruk ve Armaronxas Aile Kabartmaları, kiliseler ve ev kalıntıları, Çanakçı Nekropolü ile Aba’nın mezarı önemli yapılardandır.

KANLIDİVANE ANTİK KENTİ ZİYARET SAATLERİ

Kanlıdivane ziyaret saatleri saat 08.00 – 17.00 arası olup, hafta içi her gün ören yeri ziyarete açıktır.

Görsel muze.gov.tr’den alınmıştır.

KANLIDİVANE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR 2021?

Kanlıdivane Ören Yeri giriş ücreti 10 TL olup, müze kart geçerlidir.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu