Gezi Rehberi

Kaleburnu, Kuzucubelen, Tece ve Fındıkpınarı Kalesi (Mezitli Kaleleri ve Ören Yerleri)

Mersin'in Mezitli ilçesinde Ortaçağ döneminden günümüze gelen Kaleburnu Kalesi, Kuzucubelen Kalesi, Tece Kalesi ve Fındıkpınarı Kalesi en dikkat çeken tarihi yerlerdendir.

Mersin’in Mezitli ilçesinde Ortaçağ döneminden günümüze gelen Kaleburnu Kalesi, Kuzucubelen Kalesi, Tece Kalesi ve Fındıkpınarı Kalesi en dikkat çeken tarihi yerlerdendir. Bu yazımızda Mezitli kaleleri ve ören yerlerini tanıtacağız.

Kaleburnu, Kuzucubelen ve Fındıkpınarı Kaleleri, Mezitli – Fındıkpınarı yolu üzerinde bulunmakta olup, Tece Kalesi ise Mezitli’nin Tece mahallesinde (beldesinde) ana yolun yaklaşık iki kilometre kuzeyinde bulunmaktadır.

Kaleburnu Köyü Kalesi, Mezitli

Kaleburnu Kalesi, Mezitli-Fındıkpınarı yolu üzerinde, Mezitli’nin yaklaşık 20 kilometre kuzey batısında bulunan Kaleburnu Köyü’nün girişinde, yolun sağındaki yüksek bir tepe üzerinde kurulmuştur.

Kalede yapılan yüzey araştırmasında, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait seramik parçaları bulunurken, kalenin iç sur ve dış suru bulunmaktadır. Surların ve burçların bir kısmı günümüze kadar gelebilmiştir.

Kuzucubelen Kalesi ve Ören Yeri, Mezitli

Mezitli’nin 24 kilometre kuzeyinde, Mezitli-Fındıkpınarı karayolu üzerinde 450 rakımlı küçük bir gözetleme kulesi olan Kuzucubelen Kalesi, uçurum dibindeki yüksek platoya dayanmaktadır. Yöre insanı tarafından Taş Kale ismiyle bilinmektedir.

Kuzucubelen Kalesi – vr.mersin.bel.tr görseli

Kale, iki katlı ve dikdörtgen planlı yapıdadır. Batıdaki bir gedik dışında duvarlar orjinal yüksekliklerine dayanmaktadır. Günümüze gelene kadar iki kemeri çökmüş olup, Ortaçağ mimarisinin tipik örneğidir. Kapı girişinde kaldırılabilir ahşap bir seyyar merdiven kullanıldığı düşünülür. Bizans ve Roma dönemlerinde iskan gördüğü anlaşılan kalede, kilise, sarnıç ve manastır olduğu düşünülen yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Fındıkpınarı Kalesi, Mezitli

Fındıkpınarı Kalesi, Mezitli’nin yaklaşık 40 kilometre kuzeyinde, Fındıkpınarı Yaylasında bulunmaktadır. Yaylanın bitişiğinde, duvarları ana kaya üzerine uydurularak yapılan kale, yayla ile aynı adı taşımaktadır.

Fındıkpınarı Kalesi görseli – Google Haritalar’dan alınmıştır.

Kalenin doğu taraftaki dairevi yerinin ortasındaki taştan yapılmış kule ve kuzeyde daha küçük olan yuvarlak burcu bulunmaktadır. Etrafı odalarla çevrili, kuzeydeki kulenin ortası ana kaya görünümündedir. Karmaşık planlı, yuvarlak kuleli bu garnizon kalesi, Ortaçağ Dönemi’nden günümüze gelmiştir. (Kaynak)

SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİ YAZISI İÇİN TIKLAYIN!

Fındıkpınarı nerede, nasıl gidilir?

Kuzucubelen ve Kaleburnu köyleri, Mezitli-Fındıkpınarı yolu üzerindedir. Fındıkpınarı yaylasına aşağıdaki harita yardımıyla yaklaşık yarım saatlik bir araçr yolculuğu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tece Kalesi, Mezitli

Tece Kalesi’nin yapılış tarihine ilişkin bir belge olmamakla birlikte, mimari özelliklerinden yola çıkılarak Roma İmparatorluğu veya Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Kale sonrasında Haçlılar ve Kilikya Ermeni Krallığı tarafından da kullanılmış bir karakol veya gözcü kalesidir.

Tece Kalesi – vr.mersin.bel.tr görseli

Tece Kalesi’ne nasıl gidilir? Kaleye Mersin-Silifke karayolu üzerinde Mezitli Tece mahallesinde ana yol kenarında bulunan Anık Gross Market ile Soil petrol arasından uzanan yoldan kuzeye doğru giderek (yaklaşık 5 dakika) ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yazıda kullanılan görseller vr.mersin.bel.tr uygulamasından alınmıştır.

Kaynak
vr.mersin.bel.trmersin.ktb.gov.tr/

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu