Gezi Rehberi

Jüstinyen Köprüsü (Baç Köprüsü), Tarsus

Tarsus Jüstinyen Köprüsü veya Baç Köprüsü, şehri su baskınlarından koruma amacıyla 6'ıncı yüzyılda yaptırılan taş köprüdür.

Tarsus Jüstinyen Köprüsü veya Baç Köprüsü, şehri su baskınlarından koruma amacıyla 6’ıncı yüzyılda yaptırılan taş köprüdür. Bu yazımızda Jüstinyen Köprüsü nerede ve nasıl gidilir? Tarsus Baç Köprüsü ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır? gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

JÜSTİNYEN KÖPRÜSÜ HAKKINDA BİLGİLER

Adana-Ankara karayolunun Tarsus girişinde bulunan taş köprü, 6’ıncı yüzyılda yaptırılmış olup, şehre ticaret için gelip bu köprüden geçenlerden “Baç” adında vergi alındığı için “Baç Köprüsü” olarak bilinmektedir.

Baç Köprüsü görseli | Tarsus.gov.tr

Tarsus Baç Köprüsü ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır?

Köprü, 6’ıncı yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından şehri su baskınlarından korumak amacıyla yaptırılmıştır. (Kaynak)

Baç Köprüsü görseli | Tarsus.gov.tr

JÜSTİNYEN KÖPRÜSÜ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Baş Köprüsü (Jüstinyen Köprüsü), Mersin Tarsus ilçesine bağlı Beydeğirmeni mahallesi Adana Bulvarı’nda, Tarsus Otogarı ile Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü binası arasındadır.

Baç Köprüsü görseli | Tarsus.gov.tr
Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu