Gezi Rehberi

Işıkkale Ören Yeri, Silifke

Işıkkale, Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan bir ören yeridir. Yaklaşık 8 hektarı bulan ören yeri alanında üç nefli bir kilisenin yanı sıra Roma yolu, tarihi evler, sarnıçlar, lahit ve zeytin işliklerine ait örenler bulunmaktadır.

Işıkkale, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan bir ören yeridir. Yaklaşık 8 hektarı bulan ören yeri alanında üç nefli bir kilisenin yanı sıra Roma yolu, tarihi evler, sarnıçlar, lahit ve zeytin işliklerine ait örenler bulunmaktadır.

Işıkkale Ören Yeri

Ören yerinde üç nefli bir kilisenin yanı sıra Roma yolu, tarihi evler, sarnıçlar, lahit ve zeytin işliklerine ait örenler vardır. Binalarda kullanılan yapı malzemesi genellikle poligonal olup, yerleşim yerinin Helenistik dönemde kurulduğu, Roma ve Bizans İmparatorluğu zamanlarında da kullanıldığı düşünülmektedir.

Işıkkale Ören Yeri görseli | Silifke.bel.tr

Işıkkale Ören Yeri nerede, nasıl gidilir?

Işıkkale, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Öztürkmenli mahallesinde bulunmaktadır. Ören yerine Mersin-Silifke karayolundan Atakent beldesinde kuzeye sapılan yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Işıkkale’ye yürüme mesafesinde Aşağı Dünya Obruğu, Pasli Kalesi, Mezgit Kale ve çok sayıda daha tarihi yer bulunmaktadır.

Atakent’in kuzeyinde bulunan Işıkkale ile Mersin’in merkez ilçelerinden Yenişehir arasındaki mesafe 85 kilometre olup, araç yolculuğu yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Kaynak
Mersin ValiliğiWikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu