Gezi Rehberi

Hz. Mikdat (Muğdat) Cami nerede? Kim tarafından yaptırıldı? Tarihi, geçmişi

Cumhuriyet döneminin ikinci büyük camisi olan Hz. Mikdat, günümüzdeki adıyla Muğdat Cami, Mersin'in yeni merkezi Yenişehir ilçesinde bulunmaktadır. Mersin'in kültürel simgelerinden olan Muğdat Cami, Osmanlı mimarisi tarzındaki yapı ve altı minaresi ve diğer birimleriyle külliye özelliği taşımaktadır.

Cumhuriyet döneminin ikinci büyük camisi olan Hz. Mikdat, günümüzdeki adıyla Muğdat Cami, Mersin’in yeni merkezi Yenişehir ilçesinde bulunmaktadır. Mersin’in kültürel simgelerinden olan Muğdat Cami, Osmanlı mimarisi tarzındaki yapı ve altı minaresi ve diğer birimleriyle külliye özelliği taşımaktadır. Peki Hz. Mikdat Muğdat Cami nerede? Muğdat Cami kim tarafından yaptırıldı? tarihi, geçmişi, merak edilenleri gibi soruların yanıtlarına…

MUĞDAT CAMİ NEREDE?

Muğdat Cami, Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Gazi mahallesindedir. Anayol ve sahil yolunun ortasında, yürüme mesafesindedir.

Adres: Gazi, 1314. Sk. No:3, 33130 Yenişehir/Mersin

Görsel YouTube’dan alınmıştır.

HZ. MİKDAT CAMİ’YE NASIL GİDİLİR?

Mersin’in Yenişehir ilçesine giden tüm dolmuş ve belediye otobüsleriyle ulaşımın son derece kolay olduğu Hz. Mikdat (Muğdat) Cami, kendi isminin verildiği durakta inilerek, yürüme mesafesi uzaklığındadır. Özel araçla camiye gidecek olanlar aşağıdaki haritadan yardım alabilirler.

MUĞDAT CAMİ TARİHİ VE MERAK EDİLENLERİ

1980 yılında inşa edilen Cami, Mersin Deniz Müzesi ve Mersin Arkeoloji Müzesi’ne komşu konumdadır. Taban alanı 3000 m2’den fazla olan Muğdat Cami‘nin ibadet yeri 5.500 kişiliktir. Türkiye Cumhuriyeti’nin inşa edilen en büyük camilerinden olan ve altı minaresiyle dikkat çeken cami, külliye amacıyla yapılmıştır. Camide ibadet yerinin yanı sıra kütüphane, konferans salonu, sağlık ocağı ve aşevi bulunmaktadır.

Görsel Wikipedia’dan alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu