Gezi Rehberi

Hebilli Kalesi, Akdeniz

Hebilli Kalesi, Mersin'in 18 kilometre kuzey doğusunda Akdeniz'in Hebilli mahallesinde bulunmaktadır.

Hebilli Kalesi, Mersin’in 18 kilometre kuzey doğusunda Akdeniz’in Hebilli mahallesinde bulunmaktadır. Ortaçağ döneminden günümüze gelen kale, Mersin Merkezde bulunan önemli tarihi yerlerdendir.

HEBİLLİ KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Ortaçağ dönemine tarihlenen kale, 20 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde bir yapıdır. Hebilli Kalesi, Komutan Kalah Habellieh tarafından yaptırılmıştır.

Kalenin dışı kesme kalker taş kaplama, içi moloz taşlarla örülmüştür. Tavanı tonozlu, köşeleri yuvarlak kuleli ve iki katlıdır. Kalenin eteğinde sarnıç ve kilise kalıntısı bulunmaktadır. Hebilli köyünün girişinde şapel olabilecek tonozlu küçük bir yapı kalıntısı da bulunmaktadır. (Kaynak)

Kalenin yakından görünümü | Google Haritalar @Mehmet A.

HEBİLLİ KALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Kale, Mersin’in 18 kilometre kuzey doğusunda Akdeniz’in Hebilli mahallesinde bulunmaktadır.

Adres: Hebilli, Hebilli Köyü Yolu, 33115 Akdeniz/Mersin

Hebilli, Mersin Şehir Hastanesi’nin kuzey doğusunda yaklaşık 15 kilometre uzağındadır. Araç yolculuğu Şehir Hastanesi’nden Hebilli’ye 26-27 dakika sürmektedir.

Kaynak
mersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu