Gezi Rehberi

Hasanaliler Kilisesi nerede ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır?

Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan Hasanaliler Kilisesi (Çanlı Kilise) büyük ölçüde tahribata uğrasa da günümüze gelmiştir.

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Hasanaliler Kilisesi (Çanlı Kilise) büyük ölçüde tahribata uğrasa da günümüze gelmiştir. Gelelim Silifke Hasanaliler Kilisesi nerede ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır? gibi soruların yanıtlarına..

HASANALİLER KİLİSESİ NE ZAMAN KİM TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR?

Kilise, 6’ıncı yüzyılda Bizans İmparatorluğu döneminde yaptırılmıştır. Kilisenin kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmemektedir. Kilisenin doğu ve kuzey duvarlarında günümüze gelene kadar büyük tahribat oluşmuştur.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

HASANALİLER KİLİSESİ NEREDE NASIL GİDİLİR?

Hasanaliler, Mersin’in Silifke ilçesinde Narlıkuyu mahallesine bağlı eski bir köy olup Narlıkuyu merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Kilisenin hemen güneyinde köyün camisi bulunmakta ve kilisenin bir kilometre güney doğusunda Cennet ve Cehennem Çökükleri yer almaktadır.

Narlıkuyu’ya nasıl gidilir? Mersin Merkez ile Narlıkuyu arası 85 km olup, bu mesafe araçla yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürmektedir. Toplu ulaşım için belediye otobüsleri ve Silifke Koop ile Merkez’den Silifke’ye gidilebilecektir.

Kaynak
Mersin.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu