Gezi Rehberi

Şeyh Ömer Türbesi, Gülnar

Şeyh Ömer Türbesi, Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Şeyh Ömer Köyü'nde bulunan, Kur-an tefsirinin yazarının yattığı türbedir. Köy mezarlığında bulunan türbe, dilek dilemek ve dua etmek amacıyla ziyaret edilmektedir.

Gülnar Şeyh Ömer Türbesi, Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Şeyh Ömer Köyü’nde bulunan, Kur-an tefsirinin yazarının yattığı türbedir. Köy mezarlığında bulunan türbe, dilek dilemek ve dua etmek amacıyla ziyaret edilmektedir.

ŞEYH ÖMER TÜRBESİ HAKKINDA BİLGİLER

Türbenin 1200’lü yıllarda Karamanoğulları tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Sekizgen planlı türbe, düzgün kesme taşlarla örülmüştür. Üzerindeki büyük kubbe betonla tamir edildiği için eski özelliği hakkında tam olarak bilgiye ulaşılamamaktadır.

Dilek dileme ve dua etme amacıyla ziyaret edilen Şeyh Ömer Türbesi‘ni yılda binden fazla insan ziyaret etmektedir. (Kaynak)

Türbe görseli mersin.ktb.gov.tr adresinden alınmıştır.

GÜLNAR ŞEYH ÖMER TÜRBESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Türbe, Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Şeyhömer Köyü’ndedir. Köy, Gülnar ilçe merkezine 11 kilometre mesafede olup, araçla yolculuk yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Gülnar ile Mersin Merkez arası mesafe ise 160 kilometre olup, araç yolculuğu yaklaşık olarak 3 saat 15 dakika sürmektedir.

Kaynak
mersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu