Gezi Rehberi

Gülnar Meydancık Kalesi (Kirshu Kalesi)

Meydancık Kalesi, Mersin'in Gülnar ilçesinde yer alan, 750 metre uzunluğunda oldukça geniş bir alanı kaplayan kale yerleşimi kalıntılarıdır...

Meydancık Kalesi, Mersin’in Gülnar ilçesinde yer alan, 750 metre uzunluğunda oldukça geniş bir alanı kaplayan kale yerleşimi kalıntılarıdır. Kalenin orjinal adı Hititçe olan Kirsu veya Kirshu olup, Osmanlı döneminde ise kale Beydili Kale olarak isimlendirilmiştir.

MEYDANCIK KALESİ NEREDE? YOL TARİFİ

Kale, Mersin’in Gülnar ilçesinin yaklaşık 12 kilometre güneyinde, Tırnak mahallesinde bulunmaktadır. Kalenin olduğu yer, Gülnar ve Aydıncık arasındaki yolun batısında 700 metre uzunluğunda bir tepe üzeridir. Gülnar ilçe merkezine yaklaşık 11-12 kilometre uzaklığında olan kale, Aydıncık ilçe merkezine ise 35 kilometre uzaktadır.

GÜLNAR MEYDANCIK KALESİ TARİHİ | KİRSHU KALESİ

Kalenin bulunduğu bölge, M.Ö. 7 ve 6’ıncı yüzyıllarda kral kenti, M.Ö. 4’üncü yüzyılda Pers Dönemi’nde askeri ve idari bir yol, 2’inci yüzyılda ise Mısır krallarına garnizon kenti olmuştur. Kalede geç Roma ve Bizans dönemi izlerine de rastlanmaktadır. Kalede anıtsal giriş, doğu mezarı, Pers kabartmaları ve hazine binası görülebilmektedir. Bulunan eserler arasında Hitit Kralı Muwattalli’nin mührü bulunmaktadır. 1980 yılında kalenin etrafında yapılan bilimsel kazılarda, 5215 adet gümüş sikke çıkarılarak Silifke Müzesi’nde sergilenmektedir. (Kaynak)

MEYDANCIK KALESİ GÖRSELLERİ

Kaynak
kulturportali.gov.trwikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu