Gezi Rehberi

Gözne Yaylası’nda gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler

Mersin'in 27 kilometre kuzeyinde, 1200 metre yükseklikte bulunan Gözne Yaylası, yaz aylarında Mersin'in en kalabalık yerlerindendir.

Mersin’in 27 kilometre kuzeyinde, 1200 metre yükseklikte bulunan Gözne Yaylası, yaz aylarında Mersin’in en kalabalık yerlerindendir. Yayla turizmi açısından büyük önemi olan Gözne Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Gözne Yaylası’nda gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler nelerdir?

GÖZNE YAYLASI HAKKINDA BİLGİLER

Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Gözne Yaylası, Toros Dağları’nın güney yamaçlarında konumlanmış olup, Mersin merkeze sadece 27-28 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Yaylanın güney doğusunda bulunan Gözne Kalesi, bölgenin geçmişte de bir yerleşim yeri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Denizden 1100-1200 metre civarı yükseklikte olan Gözne‘nin 2019 yılında nüfusu 1.565’tir. Yaz dönemi bu nüfus on binlere çıkmaktadır.

MERSİN GÖZNE YAYLASI’NDA GEZİLECEK YERLER ve YAPILACAK AKTİVİTELER

Gözne Yaylası’nda gezilecek yerler ve Gözne Yaylası’nda yapılacak aktiviteler mevsime göre değişmekle birlikte şu şekildedir;

GÖZNE KALESİ: Sarp kayalıklar üzerinde yer alan iki yapıdan oluşan kalenin doğusundaki yapı üçü güneyde, biri doğuda olmak üzere dört burçlu ve dikdörtgen formludur. Giriş batıdaki tek kapıdan yapılmaktadır. Yapı sivri kemerli tonozla örtülü olup, içi üç kemerle dört kısma ayrılmıştır. Yapıda 5 ışık ve havalandırma deliği bulunmaktadır.

Batıdaki yapı ise üç pencereli, iki kapılı, altıgen formlu kule tiplidir. Yapının üstünde güney, batı ve kuzey yanlarında olmak üzere toplam 15 sundurma bulunmaktadır. Tavan, yerden çatıyı saran bir kemerle ikiye bölünmüştür. Doğu kısmı sivri uçlu tonoz tekniğiyle yapılmış kalenin Ortaçağ Dönemi‘nde yapıldığı düşünülmektedir.

Görsel Gözne Yaylası Facebook sayfasından alınmıştır.

Gözne Kalesi ziyaret saatleri; saat 08.00 – 17.00 aralığındadır.

GÖZNE YAYLASI’NDA YAPILACAK AKTİVİTELER

  • Doğa Yürüyüşü ve Kamp: Çevresi çam, ardıç, meşe ve maki ormanları ve meyve bahçeleriyle çevrili Gözne’de hem yayla içinde yürüyüş hem de yayla dışında doğa yürüyüşü yapılabilmekte, birçok yerde çadır kampı yapılabilmektedir.
  • 30 Ağustos etkinlikleri: 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Gözne’de geleneksel güreş şenlikleri yapılmaktadır.
  • Gözne’de nerede ne yenir?: Yaylada et ağırlıklı kır lokantaları ve kır kahveleri bulunmaktadır. Ayrıca Gözne Kalesi’nin çevresi koruma altına alınarak piknik alanı olarak düzenlenmiştir.
Görsel Gözne Yaylası Facebook sayfasından alınmıştır.

GÖZNE YAYLASI NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Yayla Mersin’in Toroslar ilçesinde, şehir merkezinin 28 kilometre kuzeyinde Toros Dağları’nda bulunmaktadır. Yaylaya belediye otobüsü ile (Hastane caddesi, Akbelen veya Otogar’dan (MEŞOT) duraklarından bilinerek) veya özel araçla aşağıdaki haritadan yardım alınarak gidilebilecektir.

Kaynak
kulturportali.gov.trwikipedia.orghttps://www.facebook.com/gozneyaylasi

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu