Gezi Rehberi

Gözne Kalesi, Toroslar

Gözne Kalesi, 1085 metre yükseklikte sarp kayalıklar üzerinde konumlanan, Mersin'in Toroslar ilçesine bağlı Gözne Yaylası'nda bulunan bir kaledir.

Gözne Kalesi, 1085 metre yükseklikte sarp kayalıklar üzerinde konumlanan, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Gözne Yaylası‘nda bulunan bir kaledir. Bu yazıda Gözne Kalesi hakkında bilgiler ile Gözne Kalesi nerededir, nasıl gidilir ve ziyaret saatleri nelerdir? sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

GÖZNE KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Sarp kayalıklar üzerinde yer alan iki yapıdan oluşan kalenin doğusundaki yapı üçü güneyde, biri doğuda olmak üzere dört burçlu ve dikdörtgen formludur. Giriş batıdaki tek kapıdan yapılmaktadır. Yapı sivri kemerli tonozla örtülü olup, içi üç kemerle dört kısma ayrılmıştır. Yapıda 5 ışık ve havalandırma deliği bulunmaktadır.

Batıdaki yapı ise üç pencereli, iki kapılı, altıgen formlu kule tiplidir. Yapının üstünde güney, batı ve kuzey yanlarında olmak üzere toplam 15 sundurma bulunmaktadır. Tavan, yerden çatıyı saran bir kemerle ikiye bölünmüştür. Doğu kısmı sivri uçlu tonoz tekniğiyle yapılmış kalenin Ortaçağ Dönemi‘nde yapıldığı düşünülmektedir. (Kaynak)

Gözne Kalesi yakından görünümü | Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Gözne Kalesi ziyaret saatleri; saat 08.00 – 17.00 aralığındadır.

GÖZNE YAYLASI’NDA YAPILACAK AKTİVİTELER

  • Doğa Yürüyüşü ve Kamp: Çevresi çam, ardıç, meşe ve maki ormanları ve meyve bahçeleriyle çevrili Gözne’de hem yayla içinde yürüyüş hem de yayla dışında doğa yürüyüşü yapılabilmekte, birçok yerde çadır kampı yapılabilmektedir.
  • 30 Ağustos etkinlikleri: 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Gözne’de geleneksel güreş şenlikleri yapılmaktadır.
  • Gözne’de nerede ne yenir?: Yaylada et ağırlıklı kır lokantaları ve kır kahveleri bulunmaktadır. Ayrıca Gözne Kalesi’nin çevresi koruma altına alınarak piknik alanı olarak düzenlenmiştir.
Kalenin seyirliğinden muhteşem manzara görseli | Google Haritalar @Yılmaz A.

GÖZNE KALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Adres: Yukarı Gözne Mh., İstemihan Talay Cd., 33325 Gözne Bld./Toroslar/Mersin

Gözne Yaylası, Mersin’in Toroslar ilçesinde, şehir merkezinin 28 kilometre kuzeyinde Toros Dağları’nda bulunmaktadır. Yaylaya belediye otobüsü ile (Hastane caddesi, Akbelen veya Otogar’dan (MEŞOT) duraklarından bilinerek) veya özel araçla aşağıdaki haritadan yardım alınarak gidilebilecektir.

GÖZNE YAYLASI YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu