Gezi Rehberi

Gözlükule Höyüğü, Tarsus

Gözlükule Höyüğü, Mersin'in Tarsus ilçesinin güneybatısında, günümüzde Tarsus'un bir parkı olarak kullanılan bir höyüktür.

Gözlükule Höyüğü, Mersin’in Tarsus ilçesinin güneybatısında, günümüzde Tarsus’un bir parkı olarak kullanılan bir höyüktür. Bu yazımızda Tarsus Gözlükule Höyüğü tarihi, hakkında bilgiler ve adres-yol tarifine ulaşabilirsiniz.

GÖZLÜKULE HÖYÜĞÜ HAKKINDA BİLGİLER

Tarsus yerleşim merkezinde yer alan höyük 300 metre çapında, 25 metre yükseklikte ve yaklaşık 12-13 metre derinliğe sahiptir. Kilikya tarihi açısından büyük önem taşımaktadır.

Höyük görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Höyük, geç Neolitik dönemden günümüze kadar olan yerleşim tabakaları içermektedir. Bu dönemlere ait 33 tabata tespit edilmiştir. Höyükte çalışmalar 1934-39 ve 1947-49 yılları arasında Hetty Goldman tarafından yürütülmüştür.

Höyük, Orta Çağa ait tabakalar da içermesine rağmen bunlar üstlerde olduğu günümüze gelene dek çok tahrip görmüşlerdir. (Kaynak)

Höyük görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Gözlükule Höyüğü Nerededir, Nasıl Gidilir?

Höyük, Mersin il merkezin 30 kilometre doğusunda Tarsus ilçesinin güneybatısında Caminur mahallesi 0805. Sokak’ta bulunmaktadır. Höyük, St. Paul Kilisesi, Ulu Cami, çok sayıda gezilecek yere yakın konumdadır.

Höyük görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.
Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu