Gezi Rehberi

Göksu Deltası Kuş Cenneti, Silifke

Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan Göksu Deltası, aynı zamanda bir Ramsar alanıdır ve birçok göçmen kuş açısından önemli bir sulak alandır.

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Göksu Deltası, aynı zamanda bir Ramsar alanıdır ve birçok göçmen kuş açısından önemli bir sulak alandır. Göksu Deltası göçmen kuşların yanı sıra deniz kaplumbağaları “Caretta Caretta” ve “Chelonia Mydas“ın yumurtalarını bıraktığı, Akdeniz’deki en önemli ana yuvalama bölgelerinden birini oluşturur. Gelelim Göksu Deltası Kuş Cenneti nerede nasıl gidilir? Göksu Deltası yol tarifi ve hakkında bilgilere..

GÖKSU DELTASI HAKKINDA BİLGİLER

Göksu, Adana’da bulunan Seyhan ve Ceyhan’ın ardından Akdeniz’e dökülen akarsuların en önemlisidir. Göksu, Taşeli yaylalarını geçen ve geyik dağlarının suları ile beslenerek Akdeniz’e dökülen bir ırmaktır. Uzunluğu 250 kilometreden çok, sularını topladığı bölge 10.000 km2’den geniştir.

Göksu Deltası Kuş Cenneti’nden muhteşem bir görüntü | Silifke.bel.tr

Göksu, Taşeli yaylalarının sularını toplamaktadır. İki büyük kolu olan Hadım Göksuyu ve Ermenek Göksuyu halinde kuzey batıdan, güneydoğuya doğru derin vadiler ve boğazlar içinden geçmektedir. Mut ilçesi yakınlarında bu iki büyük kol birleşmektedir. Buradan Akdeniz’e kadar olan bölümünde artık Göksu ırmağı adıyla akmaktadır.

Göksu’yu şehir merkezinde bir taş köprü, doğudan batıya bağlamaktadır. Bu taş köprü M.S. 77-78 yıllarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış, sonrasında ise Cumhuriyet yönetimi ile bölgeye iki köprü daha yapılmıştır. (Kaynak)

Göksu Deltası Kuş Cenneti’nden muhteşem bir görüntü | Silifke.bel.tr

GÖKSU DELTASI KUŞ CENNETİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Göksu Deltası günümüzde Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Kurtuluş mahallesinde bulunmaktadır. Silifke ilçe merkezinin yaklaşık 15 kilometre güneyinde, denize yakın konumdadır.

Mersin’in Merkez ilçesi Yenişehir’den Göksu Deltası Kuş Cenneti‘ne mesafe yaklaşık 92 kilometre olup bu mesafe araçla ortalama 1 saat 40 dakika sürmektedir. Mersin-Silifke karayolu üzerinde Atakent, Arkum gibi mahalleleri geçtikten sonra Taşucu’na gelmeden sapılarak Göksu Deltası’na ulaşabilirsiniz.

Kaynak
silifke.bel.trtvk.csb.gov.tr/goksu-deltasi-i-393

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu