Gezi Rehberi

Gilindire Mağarası (Aynalıgöl)

Mersin'de buzul dönemine yolculuk yapacağınız Gilindire Mağarası (Aynalıgöl Mağarası) Aydıncık ilçe merkezinin 7,5 km güneydoğusunda Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında yer alan bir mağaradır.

Mersin’de buzul dönemine yolculuk yapacağınız Gilindire Mağarası (Aynalıgöl Mağarası) Aydıncık ilçe merkezinin 7,5 km güneydoğusunda Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında yer alan bir mağaradır. Bir çobanın tesadüf eseri bulduğu mağaranın giriş ağzı denize bakmakta ve hemen önünde küçük bir köy bulunmaktadır. Mağaraya denizden karadan ulaşmak mümkündür.

Gilindire Mağarası Özellikleri & Yapısı

555 metre uzunluğundaki mağaranın girişe göre 46 metre derinliği bulunmakta olup her türden damlataş oluşumları ile kaplıdır.

Mağaraya 560 basamak inerek giren ziyaretçiler, çok sayıda ilginç figürlü sarkıt, dikit ve sütunun yanı sıra mağara incisi, bayrak traverten gibi oluşumları inceleme fırsatı bulmaktadır.

Yaklaşık 46 metre derinliğinde su bulunduran Gilindire’ye bu sebeple Aynalıgöl Mağarası da denilmekte olup, gölün su kotunun eksi 47 metre seviyelerinde bulunması mağaranın deniz seviyesinin altında da devam ettiğini göstermektedir.

Mağaranın muhteşem görüntüsü tanıtım videosundan alınmıştır.

Bir hidrolojik rejim değişikliği ile mağarada bulunan sarkıt, dikit gibi oluşumlar su altında kalarak, atmosferik değişimlerden etkilenmeden günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Su altında kalan oluşumların küresel ikliğim değişikliği öncesinde oluştuğu, bünyelerinde önceki Buzul Çağı’na ilişkin bütün hidrolojik ve atmosferik verileri saklı tuttuğu anlaşılmıştır. (kaynak)

Mağaranın muhteşem görüntüsü tanıtım videosundan alınmıştır.

Gilindire Mağarası nerededir? Nasıl gidilir?

Gilindire, Mersin’in Aydıncık ilçesi Hacıbahattin mahallesinde, İncekum Plajı’na yakın konumda, deniz kenarında bulunmaktadır. Mersin’den Aydıncık’a giderken ilçe merkezine ve Aydıncık ilçe Emniyet Amirliği Hatıra Ormanı’na gelmeden yolun aşağısında konumlanmıştır.

Gilindire Mağarası Yol Tarifi:

Gilindire Mağarası Giriş Ücreti 2021 ve Ziyaret Saatleri

Gilindire Mağarası giriş ücreti 2021 yılı için henüz netleşmese de 2020 yılı giriş ücreti 7 TL’idi. Aynalıgöl ziyaret saatleri sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasındadır.

Gilindire Mağarası tanıtım videosunu izlemek için tıklayın!

Kaynak
wikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu