Gezi Rehberi

Gediği Kalesi ve Manastır, Yavca

Gediği Kalesi, Mersin'in yaklaşık 45 kilometre kuzeyinde bulunan Yavca Mahallesi'nin 10 kilometre güneyinde bulunan, tırmanılarak çıkılabilen tarihi bir kaledir.

Gediği Kalesi, Mersin’in yaklaşık 45 kilometre kuzeyinde bulunan Yavca Mahallesi’nin 10 kilometre güneyinde bulunan, tırmanılarak çıkılabilen tarihi bir kaledir.

GEDİĞİ KALESİ, TOROSLAR

Kale, Hisar, Arslanköy, Fındıkpınarı ve Evciler ile karşılıklı birbirlerini görmektedir. 2.210 metre yükseklikteki kaleye ulaşmak son derece zor olup, tırmanış yolu olarak sadece kuzeyde bir geçit bulunmaktadır. Buradaki duvar aslında yokuş aşağı uzanan altlı üstlü kayalardan oluşan harici bir istihkam alanıdır.

Kalenin geçişleri kontrol etme amacıyla yaptırıldığı düşünülmektedir. Duvar işçiliğinden 6 ve 7’inci yüzyıllarda yapıldığı düşünülen kalenin duvarında bulunan delik, zamanında kapı olarak kullanılmıştır.

Kalenin güney batısında, mağaraların bulunduğu bir tepe vardır. Bu doğal kireçtaşı oyuklarının her biri duvarlarla örtülmüştür. Doğu zirvesinde yer alan bu kalıntıların Manastır kompleksi olduğu düşünülmektedir. (Kaynak)

GEDİĞİ KALESİ VE MANASTIRI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Gediği Kalesi ve Manastır, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Yavca yaylasındadır. Yavca’nın 10 kilometre güneyinde bulunan kale, Mersin’in en bilinen şelalelerinden Sunturas’a çok yakın konumdadır.

Gediği Kalesi’ne Mersin-Gözne yolu üzerinden, Mersin Merkez ilçesi Yenişehir’den 41 kilometre araç yolculuğu ile 1 saat 5 dakikada ulaşım sağlanabilecektir.

Kaynak
mersin.ktb.gov.trGoogle Maps

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu