Gezi Rehberi

Fındıkpınarı Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Fındıkpınarı’nda ne yapılır?

Mezitli'nin kuzeyinde, Toroslar Dağları üzerinde bulunan Fındıkpınarı Yaylası, Mersin yayla turizminin en önemli yerlerindendir.

Mezitli’nin kuzeyinde, Toroslar Dağları üzerinde bulunan Fındıkpınarı Yaylası, Mersin yayla turizminin en önemli yerlerindendir. Peki Fındıkpınarı Yaylası nerede ve nasıl gidilir? adres-yol tarifi, Fındıkpınarı’nda ne yapılır? aktiviteler, gezilecek yerler ve dahası…

FINDIKPINARI YAYLASI HAKKINDA BİLGİLER

Mezitli’nin yaklaşık 32 kilometre kuzeyinde bulunan yaylada, PTT, sağlık ocağı, fırın, süper market, kasap gibi birçok hizmet mevcuttur. Fındıkpınarı‘nın çevresinde çam, ardıç ve maki bitki dokuları yer almakta olup, yaylanın içinde elma, armut, kiraz gibi çok sayıda meyve yetiştirilmektedir.

Görsel Kültür Portalı’ndan alınmıştır.

FINDIKPINARI NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Mersin-Antalya karayolunun 12’inci kilometresinde bulunan Mezitli ilçesinin merkezinden, Kuyuluk caddesinden sapılarak Fındıkpınarı Yaylası yolu başlar ve 32 kilometrelik yol yaklaşık yarım saat sürmektedir. Yaylaya belediye otobüsü gitmektedir. Özel araçla gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan yararlanarak kolayca yaylaya ulaşım sağlayabilir.

FINDIKPINARI YAYLASI’NDE NE YAPILIR? AKTİVİTELER, GEZİLER..

Fındıkpınarı Yaylası, yaz döneminde yayla turizmi açısından önemli bir nokta olup, 100 bine yakın yaylacıya ev sahipliği yapmaktadır.

Muhteşem doğası, ormanı ile doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği yerlerdendir. Fındıkpınarı ile Kuyuluk arasında bulunan bölge doğa yürüşüyüne uygundur.

Görsel yaylanın Facebook sayfasından alınmıştır.

Fındıkpınarı ve civarında birçok kendin pişir kendin ye restoranı mevcuttur. Aynı zamanda yaylaya gidişte yol kenarında birçok nokta piknik yapmak için sıkça kullanılmaktadır.

Kış döneminde kar yağışı ile fotoğrafçılık için Fındıkpınarı sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda kar yağışı ile birlikte yayla yolunun birçok noktasında sucuk-ekmek yapan seyyar satıcılar bulunmaktadır.

Yazıda yer alan görseller, Fındıkpınarı Yaylası sayfası ve Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu