Gezi Rehberi

Evciler Kalesi, Toroslar

Evciler Kalesi, Mersin'in Toroslar ilçesinde Toros Dağları üzerinde bulunan küçük bir kaledir.

Evciler Kalesi, Mersin’in Toroslar ilçesinde Toros Dağları üzerinde bulunan küçük bir kaledir. Güzelyayla mahallesinin doğusunda bulunan kale, 890 metre rakımlı bir tepenin zirvesinde konumlanmıştır.

EVCİLER KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Dörtgen planlı kale üç katlıdır. Geçmişine ait bir belge olmamasına rağmen inşaat tekniğinden geç dönem Bizans veya Kilikya Ermeni Krallığı kalesi olduğu düşünülmektedir.

Bölgede bulunan diğer küçük kaleler gibi büyük bir kale çevresinde gözetleme ve destek amacıyla kurulduğu düşünülür. Evciler Kalesi’nin yakınında bulunan Çandır Kalesi‘ne bağlı olarak hizmet verdiği sanılmaktadır. (Kaynak)

Kalenin uzaktan görünümü | Google Haritalar @Aykut T.

EVCİLER KALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Kale, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Güzelyayla mahallesinde, Toros Dağları üzerinde yer almakta olup Kızılbağ Göleti yakınlarındadır.

Mersin Merkez ilçesi Yenişehir’den Mersin-Arslanköy yolu üzerinden kaleye mesafe yaklaşık 42 kilometre olup araç yolculuğu ortalama 55-56 dakika sürmektedir. Haritadan yardım alarak kaleye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kalenin yakından görünümü | Google Haritalar @Nazif Y.
Kaynak
wikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu