Gezi Rehberi

Eshab-ı Kehf Mağarası nerede? Yedi Uyurlar Mağarası yol tarifi, tarihi hakkında bilgiler

Dünyanın birçok yerinde bulunan "Yedi Uyurlar İnanışının" Anadolu'daki en önemli merkezi Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası'dır.

Dünyanın birçok yerinde bulunan “Yedi Uyurlar İnanışının” Anadolu’daki en önemli merkezi Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası‘dır. Mağara Hristiyan ve Müslümanlar tarafından kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilirken, mağaranın üzerinde 1873 yılında yapılmış bir cami bulunmaktadır. Gelelim Eshab-ı Kehf Mağarası nerede? Tarsus Yedi Uyurlar Mağarası yol tarifi, tarihi hakkında bilgiler gibi soruların yanıtlarına…

ESHAB-I KEHF MAĞARASI HAKKINDA BİLGİ

Yedi Uyurlar İnanışı’nın Anadolu’daki en önemli merkezi olan Tarsus’taki Eshab-ı Kehf Mağarası, Tarsus’un 12 km. kuzeyinde, Dedeler Köyü Encülüs Dağı’nın eteklerindedir. Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kutsal bir ziyaret yeri olan mağara, doğal bir çöküntünün mağara şeklini aldığı kapalı bir alandan oluşmakta olup, mağaraya yürüyüş zemininden 15 basamaktan oluşan merdivenle inilir. Mağaranın hemen üzerinde ise 1873 yılında yapılan bir cami bulunmaktadır.

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Kuran-ı Kerim’in Kehf Suresi 9-26. Ayetleri’nde anlatıldığı üzere Eshab-ı Kehf Mağarası, Allah’a inanan ve yaşadıkları zamanın zalim ve müşrik kralından kaçan Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernus, Debernuş, Şazenuş ve Kefeştatayyuş adlı yedi gencin ve köpekleri Kıtmir’in 309 yıl boyunca uyudukları mağaradır. Arapça’da “Eshab” sahip, dost anlamında, “Kehf” ise dağlarda oyulmuş ev anlamına gelmekte, “Eshab-ı Kehf” Türkçe’de Mağara Dostları demektir.

Halk arasında Ziyaret Dağı olarak bilinen dağ, konik biçimi ve topografik görünümü nedeniyle doğal bir özellik arz etmektedir. Mağara 300 metrekare büyüklüğünde 10 metre yüksekliğinde olup, içerisinde 3 tünel mevcuttur. Eshab-ı Kehf Mağarası‘nın yanına Osmanlı Padişahı Abdulaziz tarafından 1873 yılında bir mescit yaptırılmıştır.

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

ESHAB-I KEHF MAĞARASI NEREDE?

Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) Mağarası günümüzde Mersin’in Tarsus ilçesi, Dedeler mahallesindedir.

Adres: Dedeler, 33400 Tarsus/Mersin

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

ESHAB-I KEHF MAĞARASI YOL TARİFİ

Mersin ile Tarsus Eshab-ı Kehf Mağarası arası 27 km olup, bu mesafe yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Mağaraya Tarsus’tan gidecekler için ise mesafe 12 kilometredir. Özel aracıyla mağaraya gidecek olanlar aşağıdaki haritadan yararlanabilirler…

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu