Gezi Rehberi

Erdemli’de Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikler ve Tarihi Yapılar

Mersin'in Erdemli ilçesi; Kızkalesi, Kanlıdivane, Adam Kayalar gibi tarihi yapıları, Elvanlı Karacaoğlan Şelalesi, Kayacı Vadisi gibi doğal güzelliklere sahip bir ilçedir.

Mersin’in Erdemli ilçesi; Kızkalesi, Kanlıdivane, Adam Kayalar gibi tarihi yapıları, Elvanlı Karacaoğlan Şelalesi, Kayacı Vadisi gibi doğal güzelliklere sahip bir ilçedir. Erdemli’de gezilecek yerler listemizde ilçede yer alan doğal güzellikler ve tarihi yapıları görebilir, tatil planınızı buna göre oluşturabilirsiniz.

Mersin Erdemli’de gezilecek yerler listesinde doğal güzellikler ve tarihi eserlerin yanı sıra Erdemli’nin en iyi plajlarını da görebilirsiniz. İşte yaz-kış demeden dört mevsim Mersin gezinizde size yardımcı olacak, Erdemli’de gezilecek yerler listesi…

ERDEMLİ’DE GEZİLECEK YERLER

Aradığınız bilgiye daha kolay ulaşmanız adına listede doğal güzellikler, tarihi yapılar ve plaj&sahiller gruplara ayrılmıştır. İşte Erdemli gezi rehberi

Erdemli Doğal Güzellikleri

Elvanlı Karacaoğlan Şelalesi

Şelale görseli tanıtım amacıyla Google Haritalar’dan alınmıştır. Şelalenin daha fazla görüntüsünü Google Fotoğraflar’da bulabilirsiniz.

Karacaoğlan Şelalesi, Mersin’in Erdemli ilçesi Elvanlı mahallesinde bulunan, 40 metre yükseklikte kayalıkların arasından dökülen, ziyaretçilere muhteşem görüntüler sunan bir şelaledir.

Devamını oku…

Doktorun Yeri / Kayacı Vadisi

Doktorun Yeri’nden güzel bir görsel | Google Haritalar @s.b.arı

Mersin’de saklı cennet, Kayacı Vadisi, yaz aylarında soğuk suyun etrafında ailecek piknik yapılan, doğa yürüyüşü açısından da çok tercih edilen bir yerdir.

Devamını oku…

Çağlayan Vadi / Kayacı Vadisi

Çağlayan Vadisi görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Çağlayan Vadi, muhteşem arazisi ve çok güzel, soğuk suyu ile Mersin’in doğal güzelliklerinden birisidir. Mersin’de ailecek piknik yapabileceğiniz ve kanyon gezisine çıkabileceğiniz bir yerdir.

Devamını oku…

Talat Göktepe Tabiat Parkı

Erdemli Çamlığı görseli talatgoktepe.tabiat.gov.tr ‘den alınmıştır.

3 km uzunluğunda 500 m genişliğindeki kumsalı ile Mersin’in en güzel sahillerinden olan Talat Göktepe Tabiat Parkı, kumsal alanının kuzeyindeki kızılçam, fıstık çamı ve Mersin ağaçlarından oluşan alanda günübirlik piknikçadırlı kamp ve karavan kamp imkanları sunmaktadır.

Devamını oku…

Erdemli Tarihi Yapıları

Korykos Antik Kenti / Kızkalesi

Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

Hititlerden yakın geçmişe kadar Akdeniz’deki en önemli liman kentlerden biri olan Korykos, 2014 yılında Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi. Günümüzde Mersin’in 60 km güney batısında Kızkalesi mahallesinde yer alan kent, Korykos adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulmuştur…

Devamını Oku…

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Görsel, Türkiye Kültür Portalı’ndan alınmıştır.

M.Ö. 2. yüzyılda kurulan bir antik Roma şehri olan Elaiussa Sebaste, Mersin Merkez’e 55 km uzaklıkta Silifke yönündedir. Elaiussa terimi zeytin anlamına gelirken, kent M.Ö. 1’inci yüzyılda Olba hakimiyetinden de kurtularak özgürlüğüne kavuşur…

Devamını Oku…

Adam Kayalar / Şeytan Deresi Kanyonu

Kızkalesi yakınlarında Şeytan Deresi Kanyonu’nda bulunan Adam Kayalar, Toroslar’ın güney yamaçlarında kayalıklarda yer alan kabartmalardan oluşan, Mersin’in ve Türkiye’nin önemli kültür miraslarındandır.

Devamını Oku…

Kanlıdivane Ören Yeri

Görsel Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Günümüzde Mersin’in Erdemli ilçesinde yer alan Kanlıdivane, M.Ö. 3. yüzyılda kurulan ve Elaiussa Sebaste’nin sur dışında yer alan uzantısı olduğu düşünülen antik kenttir. 19. yüzyıl ortalarında Fransız gezgin Victor Langlois tarafından keşfedilen kent, 1970’li yıllarda kazılarla ortaya çıkarılmıştır.

Devamını Oku…

Erdemli plajları / Erdemli’de denize girilecek yerler

Kızkalesi Plajı

Kızkalesi görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

Ülkemizin görülmesi gereken 100 yeri arasında yer alan Kızkalesi, Mersin’in en önemli kültürel miraslarından olup, plajı Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir.

Devamını Oku…

Ayaş Yemişkumu Plajı

Yemişkumu görseli Denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

Mersin’de denize girilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Ayaş Yemişkumu Plajı muhteşem kumsalı ve denizi ile dikkat çekiyor.

Devamını Oku…

Tömük Halk Plajı / Sahili

Tömük Sahili görseli Foursquare’den alınmıştır.

Mersin’de denize girilebilecek yerler arasında ön sıralarda yer alan Tömük Halk Plajı ve Tömük Sahili, yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerin ve Mersinlilerin sıklıkla tercih ettiği yerlerdendir.

Devamını Oku…

Kocahasanlı Plajı / Kamp Alanı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Erdemli Kocahasanlı‘ya kurduğu Halk Plajı Aile Kamp Alanı, geçtiğimiz iki yılda vatandaşların uğrak noktası haline geldi. Büyükşehir bünyesinde hizmet veren Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından Kocahasanlı Halk Plajı‘na kurulan aile kamp alanı vatandaşlara deniz, kum ve güneşin tadını günübirlik değil uzun süreli çıkarma imkanı sağlamaktadır.

Devamını Oku…

Limonlu Halk Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in en güzel sahillerinden birisi olan Limonlu Halk Plajı, son derece temiz, kumlu ve küçük bir plajdır. Uzunluğu 500 metre olan Limonlu Plajı‘nın sahil genişliği yaklaşık 50 metredir. Sahildeki ince kumları, sığ denizi ve sakin ortamı ile Mersin‘de ailecek denize girilebilecek yerlerden birisidir.

Devamını Oku…

Arpaçbahşiş Plajı

Plajın görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Erdemli ilçesinde bulunan Arpaçbahşiş Plajı, Mersin’in en güzel plajlarından, en sevilen sahillerinden bir tanesidir.

Devamını Oku…

Kargıpınarı Plajı

Görsel foursquare’den alınmıştır.

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Kargıpınarı Plajı, Mersin merkeze yakın denize girilebilecek yerler arasında yer almaktadır.

Devamını Oku…

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu