Gezi Rehberi

Erdemli Sorgun Yaylası | Büyük Sorgun ve Küçük Sorgun Yaylaları

Sorgun Yaylası, Erdemli'nin en güzel yaylalarından ve eski köylerinden birisidir. Sorgun Köyü, Büyük Sorgun Yaylası olarak bilinirken, bölgede bir de Küçük Sorgun Yaylası bulunmaktadır.

Sorgun Yaylası, Erdemli’nin en güzel yaylalarından ve eski köylerinden birisidir. Sorgun Köyü, Büyük Sorgun Yaylası olarak bilinirken, bölgede bir de Küçük Sorgun Yaylası bulunmaktadır. Bu yazımızda Büyük Sorgun ve Küçük Sorgun Yaylası hakkında bilinmesi gerekenleri anlatacağız.

ERDEMLİ BÜYÜK SORGUN YAYLASI

Büyük Sorgun Yaylası, Toros Dağlarının ortalarında bulunan, Erdemli ilçesine 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tepeler arasında küçük bir vadide kurulmuş olan yayla elma bahçeleriyle kaplıdır. Erdemli, Tömük ve civar mahallelerden yöre halkının yoğun ilgi gösterdiği yaylada tipik yayla evleri bulunmaktadır.

Büyük Sorgun Köy camisi 1830’lu yıllarda yapılmıştır. Köyün girişinde sedir ormanları bulunurken, Büyük Sorgun’un etrafı mesire alanları ile doludur.

Büyük Sorgun, 1500 metre rakımda ve Erdemli ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıktadır. Kış mevsiminde binden az nüfusu olan Sorgun’un yaz dönemi nüfusu 10 bin civarına yaklaşmaktadır.

Sorgun Köyü görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

ERDEMLİ KÜÇÜK SORGUN YAYLASI

Erdemli ilçe merkezinin yaklaşık 50 km kuzeyinde, alt yapısı tamamlanmış olan Küçük Sorgun’da yörenin yayla mimarisine uygun evler, meyve ve sebze bahçeleri ile çevrilidir. Küçük Sorgun Yaylası’nda kır kahvesi, et restaurantları ve marketler bulunmaktadır. Yaylanın yaklaşık 2 kilometre doğusunda bulunan ve yerden kaynayan birçok su kaynağının bulunduğu mevkide çadır kampı yapılmaktadır.

ERDEMLİ SORGUN YAYLASI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Erdemli ilçesinin kuzeyinde bulunan yaylaya toplu ulaşım (yaz döneminde daha iyi) olmakla beraber özel araçla Sorgun‘a gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan yararlanabilirler.

Sorgun Yaylası görseli Kültür Portalı’ndan alınmıştır.
Kaynak
Kültür PortalıTürkiye Kültür Portalı

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu