Gezi Rehberi

Emirler Ören Yeri ve Kent Ormanı Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Mersin'in Yenişehir ilçesi Emirler Köyü civarında olan Emirler Ören Yeri ve Kent Ormanı Müzesi, piknik ve dinlenme tesisi düzenlemesi sırasında bulunan antik eserler sonucu ortaya çıkmış, Orman Genel Müdürlüğü'nce bir ahşap bina içerisinde böcek, kelebek ve kuş türlerinin sergilendiği küçük bir orman müzesidir.

Mersin’in Yenişehir ilçesi Emirler Köyü civarında olan Emirler Ören Yeri ve Kent Ormanı Müzesi, piknik ve dinlenme tesisi düzenlemesi sırasında bulunan antik eserler sonucu ortaya çıkmış, Orman Genel Müdürlüğü’nce bir ahşap bina içerisinde böcek, kelebek ve kuş türlerinin sergilendiği küçük bir orman müzesidir. Gelelim Emirler Ören Yeri ve Kent Ormanı Müzesi nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

EMİRLER ÖREN YERİ VE KENT ORMANI MÜZESİ NEREDE?

Kent Ormanı Müzesi, Mersin’in Yenişehir ilçesinin kuzeyinde yer alan Emirler Köyü‘nde (mahallesi) bulunmaktadır.

Görsel Mersin Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

EMİRLER ÖREN YERİ VE KENT ORMANI MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Emirler mahallesine belediye otobüsü ve kent merkezinden Emirler’e giden dolmuş ile ulaşım sağlanabilir. Emirler Köyü‘ne özel araçla gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan yararlanabilir.

EMİRLER ÖREN YERİ VE KENT ORMANI MÜZESİ HAKKINDA BİLGİLER

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Kent Ormanı Projesi çalışmalarında ortaya çıkan antik mezar buluntuları üzerine Mersin Müzesi tarafından kurtarma kazıları yapılmış ve burada Hellenistik-Geç Roma- Erken Bizans Dönemleri’ne ait yerleşimlerin olduğu ortaya çıkmıştır.

Kent Ormanı girişinde ahşaptan yapılan küçük bir ahşap binada çeşitli böcek ve kelebek türleri ile yaban hayatına ait kuş türlerinin ve tanıtım fotoğraflarının olduğu bir müze yapılmıştır.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu